MEDALJ SAMT ORDENSTECKEN MED BAND, bla silver. 1900-tal.

Medaljen: " För nit och redlighet i rikets tjänst" med Gustav V:s bild på framsidan resp Amarantherorden "Memoria Dulcis" - "Ljuvt skall minnet härav vara", grönt sidenband.
Amarantherorden grundades 1653 av Drottning Kristina och återupplivades 1760 av adelsmannen Daniel Svinhufvud i Västergötland.

Smärre slitage.

Lähtöhinta
800 SEK