KRUS, 7 st. lergods. Medalhavsområdet resp sydostasien, bl.a. romersk tid.

Balusterformade, oglaserade krus med hänkel. H 9 -14. Glaserade krus med bukig form, hänklar. H ca 6,5.

Krackelyrer, slitage.

Lähtöhinta
1 200 SEK