MATTA, old Meshed. Ca 375 x 294 cm.

Vinröd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmetter, vaser och blom- och bladslingor. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och bladranka. Inskription utanför yttre sekundärbården.

Ställvis något hårdare slitage, smutsig, fläckar, malskador, lagningar. Långsidorna med trampveck.

Lähtöhinta
6 000 SEK