RAGNAR HALLBERG, olja på pannå, monogramsign o dat.
"Strannabacken". 37,5x46.
Smärre slitage, enstaka rispor.
Enligt uppgift baktill är konstverket inköpt på Konsthallen -Götaplatsen, oktober, 1936.