BORDSPENYDL, porslin, med glaskupa. 1800-talets slut.
Mörkt röd och guldbemålad med infällda medaljonger. Rektangulär form. Överdel saknas, senare ej tillhörande skulpturgrupp. H 29, B 11, L 30. Nyckel finns.
Glaskupan spräckt. Skulpturgrupp med naggar. Funktion ej kontrollerad.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?