Ankargång, en boett, vit urtavla med romerska siffror, nedsänkt liten sekundvisare, plexiglas, diam 3,6. Gravyr på bakboett, sköld med monogramgravyr "Faf S", emaljarbete i blått.
Slitage. Repor. Ej funktionstestad. Sliten emalj.