MATSERVIS, 71 delar, porslin, "Hagtorn", Gustavsberg, tillverkad 1899-1939.
Floral dekor. Guldkant. 29 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 29 assietter, 5 serveringsfat i olika strl, 4 skålfat i olika strl, 2 såsskålar. Serveringsfat "Viola" (tillverkad 1895-1930) medföljer.
Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Krackeleringar. Smuts under glasyr. Kantnagg.