TVÄTTSERVIS, 5 delar, flintgods, gustaviansk stil, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Reliefdekor i grön glasyr med medaljongporträtt och girlander. Tvättfat, kanna höjd 27, behållare med lock höjd 38cm, 2 askar, varav ett med lock. Ett lock samt 3 delar insättningar med hål medföljer. Diameter 14-42 cm. Mycket otydlig märkning.
Slitage. Nagg. Sprickor. Krackelyr i glasyr. Missfärgningar.
Enligt uppgift inköpt på auktion efter Prins Eugen.