Marmorskiva, detaljer i gulmetall, lätt svängda ben. Sparsmakad intarsiadekor. Längd ca 78, djup ca 45,5 och höjd ca 66. Nyckel finns.
Smärre slitage och repor. Smärre missfärgning.