KAFFEKANNA, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm, 1852. Total vikt 825 g.

Bukig kanna på fyra fötter. Lockknopp i form av blomsterkvistar. Detaljer av ben på handtag. Höjd 28 cm.

Bruksslitage, en del repor. Locket stängs ej helt.

Lähtöhinta
4 500 SEK