BORDSPENDYL, Karl-Johan, 1800-talets första hälft.
Stomme i trä, fanerad i mahogny. Kolonner i alabaster. Vitemaljerad urtavla, arabiska siffror. Bredd 29, djup 13, höjd 45cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad. Smärre skador och nagg. Repor.