Muut
492803

KUNGLIG MEDALJONG, vaxpoussering, Gustaf IV Adolf, 1800-talets första hälft.

Infälld porträttprofil i ljusröd vax av Konung Gustav IV Adolf av Sverige under välvt glas i rund metallram. Kvadratisk träram i svart med text i guld. 14,5 x 14,5 cm.
Gustav IV Adolf (1778-1837) was King of Sweden from 1792 until his abdication in 1809. He was the son of Gustav III of Sweden and his queen consort Sophia Magdalena, eldest daughter of Frederick V of Denmark and his first wife Louise of Great Britain

Slitage, smärre repor.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?