OFFICERSVÄRJA, s k infanteriofficersvärja, 1800-talets första hälft.

Mässingsfäste med genombruten parerplåt. Tveeggad klinga med Karl XIV Johans monogram under krona samt tre kronor i lagerkrans. Total längd 93 cm.

Bruksslitage. Klinga med huggmärken, fläckar, rost samt ställvis bortskavd dekor. Balja saknas.

Lähtöhinta
2 000 SEK