MATSERVIS, 59 delar, flintgods, "Viola", Gustavsberg.
Polykrom dekor av violer. Konturerat bräm med guldkant. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 13 assietter, 12 små assitetter, 6 uppläggningsfat, tillbringare, 2 st såsskål, terrin.
Slitage. Nagg. Spricka. Guldkant med slitage.