MEDALJER 8 st SAMT ORDEN, Sverige och Finland, sekelskiftet 1900 till 1900-talets andra hälft.

6 miniatyrer på släpspänne varav bla Vasaorden och Kungliga Patriotiska Sällskapet. Silver resp gulmetall. Band i olika färger. Längd 9, höjd 5. Silvermedalj, För Medborgerlig Förtjänst, Oscar II: porträtt, diam 3. band i blått och gult. I etui. War Veterans’ Association Medal of Merit (Sotaveteraaniliiton ansiomitali) med band för 25 och 30 års medlemsskap. Diam 3.
Bronsmedalj efter Milles, Jubileumsutställningen, Göteborg 1923, diam 5,5 cm.

Slitage, repor, några medaljband med trådar och obetydlig kantskada.

Lähtöhinta
2 500 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Important Spring Sale 657

550. An 18K gold and mother-of-pearl Van Cleef & Arpels "Alhambra" necklace.
Lähtöhinta
80 000 - 90 000 SEK
Tarjoushistoria
85 000

tarjouksesi
80 000

tarjouksesi
75 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
85 000 SEK