STOL, "Panton chair", Verner Panton, Herman Miller, formgiven 1960.
Formgjuten plast. Märkt Herman Miller. Detta exemplar sannolikt från 1970-talet. Broschyr/affisch för Andreas Eriksson Collection medföljer.
Repor.
Charlotte & Peter Fiell, 1000 Chairs, Tachen, 2005, sidan 365.