ASTRI BERGMAN-TAUBE, färglitografier, 20 st, signerade och numrerade, flertalet i upplaga kring 200, 1970-talets mitt
Innehållande bland annat porträtt av Evert Taube, "Norsfiske vid Strömparterren", "Syrener på Fjällgatan", "I Roslagens famn", "Stockholmsmelodi", "Ellinor dansar", "Minne från Gröna Lund, sommaren -74", "Stortorget våren 1975", "Utsikt från Everts kammare", "Kring Den gyldene Freden", "Berzeliipark, våren 1975".
Bladstorlekar ca 35 x 30 cm, samt 46 x 62 cm.
Medföljande inramat förord av Lars Forssell till mappen "Visor vi minns".
Ej examinerad ur ram. Något gulnade. Delvis fläckade.