TAKLAMPA, "Festival", Gert Nyström, 1900-talets mitt.
Höjd ca 46 cm.
Stomme i vitmetall med formpressade glascylindrar i klarglas. Nio ljuspunkter. Diameter ca 63 cm.
Olikformade glascylindrar. 34 av en sort, 16 ev en annan. Enstaka smärre kantnagg. Ej funktionstestad.