A 48 piece creamware dinner service from Rörstrand.
Tryckt dekor av vallmo.
Terrin med lock längd 35 cm
2 såssnipa längd 15-22 cm
Fat med hänkel längd 20 cm
5 ovala uppläggningsfat längd 22-32,5 cm
8 mattallrikar 24,5 cm
11 djupa tallrikar 24 cm
9 förrättstallrikar 22 cm
4 assietter 18 cm
7 assietter 15,5 cm
Bruksslitage. Större såssnipan med nagg och spricka på fatet. Ett uppläggningsfat mellan och ett stort med nagg. En mattallrik med fotringsnagg. Två djupa tallrikar med nagg. En assiett med nedslipat fotringsnagg. En liten assiett med nagg, en med spicka.