Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

67 pieces of porcelain tableware, "Willow", Gustavsberg and Rörstrand.

Koppartryckt dekor i blått av pagodlandskap. Stämplade Gustavsberg Willow resp. Rörstrand. Vissa delar ostämplade.

7 uppläggningsfat och skålar
1 såssnipa
2 karotter med lock (möjligen engelska, 1800-talets mitt).
1 kanna
1 assiett
6+10 djupa tallrikar (olika storlekar)
24 flata tallrikar (något varierande storlekar)
15 förrättstallrikar

Wear. Some pieces with chips and a few with discoloration.

Lähtöhinta
1 500 SEK