BÖCKER

Resor i Egypten, Syrien och Palestina 1820-22.

Jacob Berggren: Resor i Europa och Österländerna. 1-3.

Stockholm 1826-28. [2] + 376 + 112; + 560; + 142 + [2] + 70 s. + 3 graverade titelblad + graverad utvikbar karta över Syrien + 2 graverade utvikbara planscher (plan över Jerusalem, karta över Bosporen) + 6 tryckta utvikbara bilagor (inkl ’titelblad’) med grekiska och latinska inkrifter.

Tre volymer. Samtida halvfranska band av P. G. Dahlbom i Uppsala (etikettsignerade). Nötta, kapitäl med smärre skador, ytligt slitage och kantnötning av marmorerade pärmpapper, syrienkartan med liten lagad reva i anslutning till infästningen (påverkar endast den graverade ramlinjen). Samtida namnstämpel på titelsidorna. J: Strokirk. Senare exlibris för Vilh. Hansten resp. Reinhold Charpentier.
Jacob Berggren var legationspredikant vid svenska beskickningen i Konstantinopel. Detta är första upplagan av hans resa genom Egypten, Syrien och Palestina 1820-22.

Esineen kunto

Kulumaa.

Ota yhteyttä asiakaspalveluumme

Puhelin
Lähetä viesti

MITÄ KULJETUS MAKSAA?

Kotiinkuljetus, asiamiehelle, noutopisteeseemme

Katso mitä kotiinkuljetus maksaa. Kysymyksiä? Klikkaa tästä.

Mahdolliset kujetusvaihtoehdot ja rahtihinnat tälle esineelle.

    Kuljetustilaus tehdään voitetun huutokaupan jälkeen Omat sivut -kohdassa.

    Huutokauppa päättyi:
    CET

    Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?
    Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä.

    Ota meihin yhteyttä