Höstens Moderna 553

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1122KARL LINDSTRÖM OCH OKÄND FORMGIVARE, skålar, 2 st, Rörstrand, jugend.11 000 SEK
1123OKÄND FORMGIVARE, ljusstakar, ett par, Rörstrand ca 1900-1905.4 000 SEK
1124ALF WALLANDER, bläckhorn med löst lock och pennfat, Rörstrand ca 1900.2 000 SEK
1125OKÄND FORMGIVARE, ljusstakar, ett par, Rörstrand 1900-talets början.3 000 SEK
1126OKÄND FORMGIVARE, ljusstakar, ett par, Rörstrand 1900-talets början.2 000 SEK
1127VAS, Nils Emil Lundström, Rörstrand ca 1900.Återrop
1128ALF WALLANDER, servis, 67 delar, "Fjäril", Rörstrand 1911-17.15 000 SEK
1129GUNNAR THEANDER, urna, lergods,1919.1 500 SEK
1130WILHELM KÅGE, skålfat, "Argenta", Gustavsberg 1951.11 000 SEK
1131WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg.5 200 SEK
1132WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1939.3 200 SEK
1133WILHELM KÅGE, bordslampa, Argenta, Gustavsberg 1943.4 000 SEK
1134WILHELM KÅGE, skål, Gustavsberg Studio, 1950-tal.3 000 SEK
1135WILHELM KÅGE, vas, Farstagods, Gustavsberg Studio, ca 1944.3 200 SEK
1136WILHELM KÅGE, vas "Spirea", Gustavsberg Studio 1950-tal.8 200 SEK
1137SKÅLAR, 2 st, Wilhelm Kåge, Gustavsberg Studio 1950-tal.Återrop
1138WILHELM KÅGE, skålfat, Gustavsberg Studio, 1950-tal.2 800 SEK
1139BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1967.24 000 SEK
1140BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1965.4 800 SEK
1141BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1952.8 200 SEK
1142BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1975.18 000 SEK
1143BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1976.4 000 SEK
1144BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1944 - 47.Återrop
1145BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1951.2 000 SEK
1146BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1978.3 000 SEK
1147BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1977.3 400 SEK
1148BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1976.2 200 SEK
1149BERNDT FRIBERG, vas och 2 skålar, Gustavsberg studio 1950-60-tal.12 500 SEK
1150BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1951.8 500 SEK
1151BERNDT FRIBERG, 2 vaser, Gustavsberg studio 1957 och 1960.8 200 SEK
1152BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1977.6 800 SEK
1153BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1970.4 500 SEK
1154BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1974.2 800 SEK
1155BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsberg studio 1960 och 1971.3 600 SEK
1156BERNDT FRIBERG, skål, Gustavsberg studio 1964.2 200 SEK
1157BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1971.2 800 SEK
1158BERNDT FRIBERG, 2 skålar, Gustavsberg studio 1957 och 1964.3 800 SEK
1159BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsberg studio 1949 och 1965.2 800 SEK
1160BERNDT FRIBERG, vaser, 6 st och skål, Gustavsberg studio.7 000 SEK
1161BERNDT FRIBERG, 2 vaser och 2 skålar, Gustavsberg studio.5 800 SEK
1162BERNDT FRIBERG, 4 vaser och 2 skålar, Gustavsberg studio.4 800 SEK
1163BERNDT FRIBERG, vas och 2 skålar, Gustavsberg studio 1960-70-tal.3 200 SEK
1164BERNDT FRIBERG, vas och skålar, 2 st, Gustavsberg studio.3 500 SEK
1165BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1976.3 200 SEK
1166BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg studio 1976.2 800 SEK
1167BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st och skålar, 2 st, Gustavsberg Studio.4 000 SEK
1168STIG LINDBERG, skulptur, "Leda och Svanen", Gustavsberg 1940-tal.8 000 SEK
1169STIG LINDBERG, figurin, "Mannen med masken" ur serien "Figurin", Gustavsberg 1960-tal.4 200 SEK
1170STIG LINDBERG, vas, Grazia, Gustavsberg 1949.11 500 SEK
1171STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1958-59.9 500 SEK
1172STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1980.3 200 SEK
1173STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1982.7 500 SEK
1174STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio.7 500 SEK
1175STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1967.4 200 SEK
1176STIG LINDBERG, urna, Gustavsberg studio 1977.4 000 SEK
1177STIG LINDBERG, urna, Gustavsberg studio 1974.Återrop
1178STIG LINDBERG, skålfat, Gustavsberg studio 1973.1 600 SEK
1179STIG LINDBERG, vaser, 7 st och 1 skål, Gustavsbergs studio.5 500 SEK
1180STIG LINDBERG, vas/ljusstake, "Snurran", femdelad, Gustavsberg studio 1940-tal.14 500 SEK
1181STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.3 500 SEK
1182STIG LINDBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio, 1940-50-tal.7 800 SEK
1183STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1940-50-tal.2 800 SEK
1184STIG LINDBERG, kaffekanna och gräddsnipa, Gustavsberg Studio, 1940-50-tal.1 200 SEK
1185STIG LINDBERG, skålar, 2 st, Gustavsberg Studio, 1940-50-tal.5 200 SEK
1186STIG LINDBERG, servis, 83 delar, "Berså", Gustavsberg 1960-74.24 000 SEK
1187STIG LINDBERG, tallrikar, 14 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62, modell WB.13 000 SEK
1188ANDERS BRUNO LILJEFORS, skulptur, Gustavsberg 1950-tal.4 200 SEK
1189LISA LARSON, figurin, "Samhällsdebatten", Gustavsberg 1969-71.14 000 SEK
1190CARL-HARRY STÅLHANE, skulptur, Rörstrand 1954.7 600 SEK
1191CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrands Ateljé 1950-60-tal.10 000 SEK
1192SIGNE PERSSON-MELIN, tekanna, Rörstrand 1978-85.2 800 SEK
1193TYRA LUNDGREN, fågel, 1968.12 500 SEK
1194TYRA LUNDGREN, fågel.7 000 SEK
1195TYRA LUNDGREN, väggrelief.8 000 SEK
1196HERTHA HILLFON, väggskulptur, Stockholm 1966.3 800 SEK
1197HERTHA HILLFON, skulptur i två delar, 1960-tal.4 000 SEK
1198MARI SIMMULSON, skulptur, "Balinesiska", Upsala-Ekeby 1950-tal.12 500 SEK
1200INGRID HERRLIN, korg innehållande 14 gråpäron. Båstad.5 500 SEK
1201INGRID HERRLIN, korg innehållande 14 potatisar, 1 lök och 2 ägg. Båstad.Återrop
1202HINK MED SKURTRASA, Ingrid Herrlin, Båstad.Återrop
1203HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.56 000 SEK
1204HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.31 000 SEK
1205HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.15 000 SEK
1206HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.8 000 SEK
1207HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.10 000 SEK
1208HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.6 200 SEK
1209ULLA & GUSTAV KRAITZ, tjur, Fogdarp, Förslövsholm.36 000 SEK
1210ULLA & GUSTAV KRAITZ, häst, Fogdarp, Förslövsholm.14 000 SEK
1211ULLA & GUSTAV KRAITZ, tjur, Fogdarp, Förslövsholm.16 000 SEK
1212ULLA & GUSTAV KRAITZ, skålfat stengods, Fogdarp, Förslövsholm.800 SEK
1213ULLA & GUSTAV KRAITZ, urna, Fogdarp, Förslövsholm.6 200 SEK
1214HELGE CHRISTOFFERSEN, skulptur, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1960.8 000 SEK
1215AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1951.8 500 SEK
1216AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.3 000 SEK
1217AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.5 000 SEK
1218BIRGER KAIPIAINEN, väggrelief, Arabia, Finland 1950-tal.4 800 SEK
1219BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.35 000 SEK
1220RUT BRYK, väggrelief, Arabia, Finland.6 000 SEK
1221TONI MUNOA, plakett, Arabia, Finland.5 500 SEK
1222PABLO PICASSO, kanna, "Chouette aux taches", Madoura Vallauris Frankrike 1951.30 000 SEK