Höstens Moderna 553

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
823PETER CELSING, fåtölj "Club", Galleri Stolen, Stockholm.8 800 SEK
824MIKAEL GOLDSTEIN, bord, Migoli, Stockholm, 1980-tal.13 000 SEK
825KARIN BJÖRQUIST, servis, 28, delar, "Nobelservisen", Rörstrand.13 500 SEK
826GUNNAR CYRÉN, bestickuppsättning, 32 delar, "Nobel", Gense.3 000 SEK
827DUK OCH SERVIETTER, 12 st. "100 rosor". Damast. Duken 307 x 149,5 cm, servietterna ca 46 x 42 cm vardera. Signerade TL (Tampella). Komponerade av Dora Jung.1 800 SEK
828SAMMETSMÅLNING. 185,5 x 245 cm. Signerad R. Gowenius 1928. (Rudolf G.).15 500 SEK
829VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 62 x 126,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).3 500 SEK
830VÄVNAD. "Knoppen". Gobelängteknik. 49,5 x 91 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).2 000 SEK
831VÄVNAD. "Lövendal". Inplock på linnebotten. 144,5 x 123 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).9 000 SEK
832VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 32 x 58,5 cm. Signerad AMF (Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, Märta Måås-Fjetterström AB).5 000 SEK
833VÄVNAD. "Vägen till Rom". Gobelängvariant. 57 x 37 cm. Signerad BN (Barbro Nilsson, Märta Måås-Fjetterström AB).3 600 SEK
834KUDDE. "Knoppen". Gobelängteknik. 33,5 x 35 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).3 000 SEK
835ÖVERKAST/DRAPERI OCH KUDDAR, 3 ST. "Blå Duchatelltäcket", två "Hjortkudden" och en kudde med geometriska mönster. Rölakan. 278 x 134,5, 60 x 63,5, 59,5 x 67,5 respektive 57,5 x 66,5 cm. Duchatelltäcket signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).Återrop
836DRAPERI. "Blått Draperi". 223 x 119 cm. Rölakan och gobelängteknik. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).3 000 SEK
837DRAPERI. "Klosterblomman". Rölakan. 255 x 148 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).4 000 SEK
838DRAPERI. "Knappatång". Gobelängvariant. 238 x 158 cm. Signerat AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).16 000 SEK
839MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 310,5 x 204 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).22 000 SEK
840MATTA. "Solfläckar". Gobelängteknik. 256 x 191 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).40 000 SEK
841MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 189,5 x 70,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).11 000 SEK
842MATTA. "Josefina, gul". Gobelängteknik. 241 x 162,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).16 000 SEK
843MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 385,5 x 202,5 cm. Signerad LH GLH.18 000 SEK
844MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 384,5 x 201,5 cm. Signerad LH GLH.Återrop
845MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 302,5 x 156 cm. Signerad Brita Grahn.5 000 SEK
846MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 268 x 197,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).32 000 SEK
847MATTA. "Hästhagen" Flossa. 324 x 223,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).35 000 SEK
848MATTA. "Ståndaren". Flossa. 197 x 168,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).13 000 SEK
849MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 311,5 x 208 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).60 000 SEK
850MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 314,5 x 206 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).72 000 SEK
851MATTA. "Örtagården". Flossa. 312 x 203 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).70 000 SEK
852MATTA. Flossa. 330 x 229 cm. komponerad av Märtha Gahn 1929.Återrop
853MATTA. Flossa. Sverige/Finland, omkring 1920/30-tal. Ca 190 x 135.Återrop
854MATTA. Flossa. 176 x 123,5 cm. Skandinavien 1930-tal.15 500 SEK
855MATTA. Flossa. Julie Wener. Sign o dat 1935. Ca 360x200.Återrop
856MATTA. "Lökar". Flossa. 325 x 184 cm. Signerad 53 samt IH i en romb (Ingrid Hellman-Knafve).36 000 SEK
857MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 194 x 115 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).14 000 SEK
858MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 176 x 86,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).7 500 SEK
859MATTA. "Dahlior". Reliefflossa. 237,5 x 164 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).85 000 SEK
860MATTA. "Guldklimpen". Reliefflossa. 141 x 86,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).10 500 SEK
861MATTA. Reliefflossa. 251,5 x 254,5 cm. Komponerad av Alice Lund omkring 1948.115 000 SEK
862MATTA. Reliefflossa. 188,5 x 97 cm. Signerad SKLH 1954 (Södra Kalmar Läns Hemslöjd).16 000 SEK
863MATTA. Reliefflossa. 266 x 160,5 cm. Sverige/Finland omkring 1950.15 000 SEK
864MATTA. Rölakan. 397 x 292,5 cm. Sverige/Finland omkring 1920-30.6 000 SEK
865MATTA. "Hemmamattan". Rölakan. 304,5 x 254 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).16 000 SEK
866MATTA. Rölakan. 301 x 198 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).14 000 SEK
867MATTA. "Kryptans Matta" ("Sipporna"). Rölakan. 294 x 202 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).12 000 SEK
868MATTA. "Grön äng". Rölakan. 306,5 x 201,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).39 000 SEK
869MATTA. "Blå heden". Rölakan. 296,5 x 199,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).32 000 SEK
870MATTA. "Blå heden". Rölakan. 250,5 x 171 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).25 000 SEK
871MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 314 x 233 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).25 000 SEK
872MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 187 x 129 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).5 000 SEK
873MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 247,5 x 184 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).30 000 SEK
874MATTA. "Salerno blå". Rölakan. 257,5 x 193,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).21 000 SEK
875MATTA. Rölakan. 221,5 x 143 cm. Signerad KLH IK (Kristianstad/Kronobergs Läns Hemslöjd, Irma Kronlund).4 000 SEK
876MATTA. Rölakan. 334x258 cm. Signerad S.K.L.H. 1944. (Södra Kalmar Läns Hemslöjd). 1900-talets förra hälft.Återrop
877MATTA. "Villemo". Rölakan. 312,5 x 218,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).9 000 SEK
878MATTA. "Rostaggen". Rölakan. 312,5 x 220,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).23 000 SEK
879MATTA. "Falurutan blå". Rölakan. 309 x 197 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).35 000 SEK
880MATTA. "Falurutan Grön, Alice". Rölakan. 313 x 231 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).44 000 SEK
881MATTA. "Odonio". Rölakan. 188,5 x 155,5 cm. Komponerad och vävd av Kerstin Ekengren, Plitmors, 1953 (?).13 000 SEK
882MATTA. Rölakan. 310 x 192 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.7 000 SEK
883MATTA. Rölakan. 239 x 168 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöquist).4 000 SEK
884MATTA. Rölakan. 248,5 x 170 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjökvist).5 000 SEK
885MATTA. "Rosita, orange". Rölakan. 195 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Vasa i Finland, Marianne Richter).8 000 SEK
886MATTA. "Hallandsåsen". Rölakan. 253,5 x 192 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).17 500 SEK
887MATTA. Rölakan. 246,5 x 161,5 cm. Signerad I H-K (Ingrid Hellman-Knafve).14 000 SEK
888MATTA. "Tolv rutor orangeröd". Rölakan. 244,5 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).30 000 SEK
889MATTA. "Muren, sandfärgad". Rölakan. 253,5 x 183,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).20 000 SEK
890MATTA. "Röda slingan". Rya. 206,5 x 100 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).2 000 SEK
890AMATTA. "Portocalli". Tät rya. 309 x 314 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).215 000 SEK
891MATTA. "Magdalena, gul". Tät rya. 380 x 300 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).330 000 SEK
892MATTA. "Marina, grön". Rya. 198 x 153,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).15 000 SEK
893MATTA. "Indigo-mattan". Rya. 279 x 194 cm. Komponerad av Ulla Schumacher-Percy.13 000 SEK
894MATTA. "Gul Labyrint". Rya. 241,5 x 129,5 cm. Komponerad och vävd av Ulla Schumacher-Percy.4 800 SEK
895MATTA. "Punamusta" ("Rödsvart"). Rya. 189,5 x 125,5 cm. Komponerad av Kirsti Ilvessalo, Suomen Käsityön Ystävät.7 500 SEK
896VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 159,5 x 107 cm. Signerad INGER SARIN 1959 HAV SS (Handarbetets Vänner).3 500 SEK
897VÄVD TAPET. "Regnen" ("Regnet"). Gobelängteknik. 117 x 111 cm. Baksidan med påsydd etikett: A M KORNERUP 2000kr.2 000 SEK
898VÄVD TAPET. "Blaesten" ("Blåsten"). Gobelängteknik. 120,5 x 111,5 cm. Baksidan med påsydd etikett: A M KORNERUP, 2000 kr.6 000 SEK
899VÄVD TAPET. Gobelängvariant. 205 x 103,5 cm. Signerad R. MIJRIKOFF/MURIKOFF -73 (1973).9 000 SEK
900VÄVD TAPET. "Poissons verts" ("Gröna fiskar"). Gobelängteknik. 106 x 139 cm. Signerad GYNNING PF (Lars G., Pinton Frères, Aubusson).9 000 SEK
901VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Signerad GYNNING -50 PF AUBUSSON (Lars G. 1950, Pinton Frères). 228 x 146,5 cm.20 000 SEK
902VÄVD TAPET. "Klippan". Gobelängteknik. 138x194 cm. Signerad GYNNING PF (Lars G., Pinton Frères, Aubusson). Komponerad omkring 1960. 1/6.Återrop
903MATTA. Tuftad. 138 x 197 cm. Signerad it (tillverkad efter Ingegerd Torhamns design).7 000 SEK
904MATTA. Tuftad. 244 x 173 cm. Signerad it (tillverkad efter Ingegerd Torhamns design).Återrop
905MATTA. Tuftad. 201 x 139,5 cm. Signerad it (tillverkad efter Ingegerd Torhamns design).5 000 SEK
906VÄGGMATTA. "Capella 17". Handtuftad. 177,5 x 179 cm. Signerad V (Victor Vasarely), OY Finnrya AB, Hiekkaharju, Finland.Återrop
907BILDMATTA. "Grön General". Tuftad och reliefklippt. 128 x 99,5 cm. Signerad KS RINGI.Återrop
908JOHAN ROHDE FÖR GEORG JENSEN, praktskål, Köpenhamn 1945-77,370 000 SEK
909GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar "Magnolia/Blossom" Köpenhamn 1918-25,22 000 SEK
910GEORG JENSEN, ljusstakar, 1 par, Köpenhamn 1945-77,150 000 SEK
911GEORG JENSEN, kaffe- och teservis, 4 delar, Köpenhamn 1925-32,24 000 SEK
912JOHAN ROHDE, skrivställ, Georg Jensen Köpenhamn 1919.10 000 SEK
913JOHAN RODHE FÖR GEORG JENSEN, bricka, Köpenhamn 1945-77, sterling.Återrop
914JOHAN ROHDE FÖR GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 111 delar, "Dronning/Acanthus", Köpenhamn 1933-77.28 000 SEK
915JOHAN ROHDE FÖR GEORG JENSEN, bestick, "Konge/Acorn", 32 delar, Köpenhamn 1933-77, sterling och rostfritt.10 000 SEK
916GEORG JENSEN, kaffe- och teservis, 4 delar, Köpenhamn 1945-77,Återrop
917GEORG JENSEN, skål, 1945-77, sterling. Design nr 197B,14 500 SEK
918GEORG JENSEN, tesil och ställ, Köpenhagen 1933-44, 830/ 1000 och sterling, svenska importstämplar.4 800 SEK
919GUNDORPH ALBERTUS FÖR GEORG JENSEN, bestickuppsättning "Kaktus", 108 delar, Köpenhamn 1933-77, sterling.36 000 SEK
920HARALD NIELSEN, kaffeservis 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling,Återrop
921HARALD NIELSEN, bricka, Georg Jensen Köpenhamn 1945-77, sterling.44 000 SEK