Kan inte nå servern

Vårens Moderna 560

 
923 föremål
408. FIRMA SVENSKT TENN, väggspegel, Stockholm 1950.
408. FIRMA SVENSKT TENN, väggspegel, Stockholm 1950.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
173. Olle Bonniér, "Ljusrymd".
173. Olle Bonniér, "Ljusrymd".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
747. EMILE GALLÉ, lampfot, Nancy, Frankrike, jugend.
747. EMILE GALLÉ, lampfot, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
870. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
870. BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
480. BRUNO MATHSSON, "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1936.
480. BRUNO MATHSSON, "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1936.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
626. ROLF KARLSSON, vaser, 2 st samt bägare, 5 st, Grillby 1988, sterling,
626. ROLF KARLSSON, vaser, 2 st samt bägare, 5 st, Grillby 1988, sterling,
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
668. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1946,
668. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1946,
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77,
585. SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
587. SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77,
587. SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
722. GUNNAR CYRÉN, popglas, ett par, Orrefors 1967.
722. GUNNAR CYRÉN, popglas, ett par, Orrefors 1967.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719. GUNNAR CYRÉN, popglas, ett par, Orrefors 1967.
719. GUNNAR CYRÉN, popglas, ett par, Orrefors 1967.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
462. JOSEF FRANK, sideboard, 2 delar, Firma Svenskt Tenn, modell 548.
462. JOSEF FRANK, sideboard, 2 delar, Firma Svenskt Tenn, modell 548.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
395. FIRMA SVENSKT TENN, spegel, Stockholm, 1932.
395. FIRMA SVENSKT TENN, spegel, Stockholm, 1932.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
888. PETER STRANG, figurin, "Titania mit Zettl", Meissen, Tyskland.
888. PETER STRANG, figurin, "Titania mit Zettl", Meissen, Tyskland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
521. RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907.
521. RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
863. INGRID HERRLIN, korg innehållande 33 lökar, Båstad.
863. INGRID HERRLIN, korg innehållande 33 lökar, Båstad.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
694. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1972.
694. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1972.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
714. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
714. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
715. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
715. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
640. HENNING KOPPEL, collier, för Firma Georg Jensen, Danmark 1945-77,
640. HENNING KOPPEL, collier, för Firma Georg Jensen, Danmark 1945-77,
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
933. MATTA. Rölakan. 302 x 204 cm. Signerad SH ISN (Svensk Hemslöjd).
933. MATTA. Rölakan. 302 x 204 cm. Signerad SH ISN (Svensk Hemslöjd).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
513. HAIDA, takarmatur, sannolikt 1930-tal.
513. HAIDA, takarmatur, sannolikt 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
798. VAS, stengods, Berndt Friberg Gustavsberg 1967.
798. VAS, stengods, Berndt Friberg Gustavsberg 1967.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
943. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 147 x 189,5 cm. Signerad roger bezombes.
943. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 147 x 189,5 cm. Signerad roger bezombes.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
693. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1963.
693. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1963.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
8. AXEL NILSSON. Signerad Axel Nilsson. Akvarell.
8. AXEL NILSSON. Signerad Axel Nilsson. Akvarell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
77. Evert Taube, "På stranden".
77. Evert Taube, "På stranden".
Klubbat pris 
21 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
691. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors
1962.
691. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1962.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
67. BROR HJORTH. Blyerts på papper. Signerad Bror Hjorth.
67. BROR HJORTH. Blyerts på papper. Signerad Bror Hjorth.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
940. MATTA. Rölakan. 418,5 x 150 cm. Eva-Lisa Nordin 1979.
940. MATTA. Rölakan. 418,5 x 150 cm. Eva-Lisa Nordin 1979.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
604. ATELIER BORGILA, nattvardstyg, 3 delar, Stockholm 1933.
604. ATELIER BORGILA, nattvardstyg, 3 delar, Stockholm 1933.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
530. OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, Sverige 1920-30-tal.
530. OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
531. OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, Sverige, 1920-30-tal.
531. OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, Sverige, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
557. EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal.
557. EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
751. DAUM FRÈRES, skål, Nancy, jugend, 1900-talets början.
751. DAUM FRÈRES, skål, Nancy, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
935. MATTA. Rölakan. 302 x 192 cm. Signerad IS (Sannolikt Ingegerd Silow).
935. MATTA. Rölakan. 302 x 192 cm. Signerad IS (Sannolikt Ingegerd Silow).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
505. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
505. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
692. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1965.
692. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1965.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
562. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934.
562. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
713. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
713. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
716. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
716. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
541. AXEL EINAR HJORTH, bord "Louis II", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
541. AXEL EINAR HJORTH, bord "Louis II", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
639. GEORG JENSEN, armring, Köpenhamn, Jensen & Wendel 1945-51.
639. GEORG JENSEN, armring, Köpenhamn, Jensen & Wendel 1945-51.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
348. Sven Jonson, "I väntan på vind".
348. Sven Jonson, "I väntan på vind".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. SIGURD PERSSON, skål på fot, Stockholm 1968, smed Johann Wist,
618. SIGURD PERSSON, skål på fot, Stockholm 1968, smed Johann Wist,
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
938. MATTA. ”Lyktor”. Rölakan. 255 x 190 cm. Signerad JJ.
938. MATTA. ”Lyktor”. Rölakan. 255 x 190 cm. Signerad JJ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
937. MATTA. Rölakan. 271,5 x 197 cm. Komponerad av Anny Åhlander.
937. MATTA. Rölakan. 271,5 x 197 cm. Komponerad av Anny Åhlander.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
18. Tyra Lundgren, Sittande kvinna med glasögon.
18. Tyra Lundgren, Sittande kvinna med glasögon.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
620. MARTIN ÖMAN, ljusstakar, ett par, Malmö 1976.
620. MARTIN ÖMAN, ljusstakar, ett par, Malmö 1976.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
932. MATTA. Rölakan. 257 x 164 cm. Signerad S. Sverige omkring 1950-60-tal.
932. MATTA. Rölakan. 257 x 164 cm. Signerad S. Sverige omkring 1950-60-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
699. SVEN PALMQVIST, skål, ravenna, Orrefors 1959.
699. SVEN PALMQVIST, skål, ravenna, Orrefors 1959.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
351. Fernand Léger (Efter), La Parade (Fernand Léger, Oeuvres Récentes).
351. Fernand Léger (Efter), La Parade (Fernand Léger, Oeuvres Récentes).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
675. GUNNAR WENNERBERG, vas, Kosta, jugend, ca 1900-1902.
675. GUNNAR WENNERBERG, vas, Kosta, jugend, ca 1900-1902.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
676. VAS, glas, Karl Lindeberg, Kosta, jugend.
676. VAS, glas, Karl Lindeberg, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
860. ULLA & GUSTAV KRAITZ, häst, Fogdarp, Förslövsholm.
860. ULLA & GUSTAV KRAITZ, häst, Fogdarp, Förslövsholm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
249. FRANCOISE GILOT, gouache, sign.
249. FRANCOISE GILOT, gouache, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
354. Joan Miró, "Exposition d'oeuvres récentes. Galerie Maeght".
354. Joan Miró, "Exposition d'oeuvres récentes. Galerie Maeght".
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
596. WIWEN NILSSON, fat, Lund 1933.
596. WIWEN NILSSON, fat, Lund 1933.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
476. JOSEF FRANK, skrivbord/toilettebord, Firma Svenskt Tenn, modell 991.
476. JOSEF FRANK, skrivbord/toilettebord, Firma Svenskt Tenn, modell 991.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879. PABLO PICASSO, skål, "Visage de face", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.
879. PABLO PICASSO, skål, "Visage de face", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
516. HUGO ELMQVIST, vas, Florens, ca 1900, jugend.
516. HUGO ELMQVIST, vas, Florens, ca 1900, jugend.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
768. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
768. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
552. SKÅP, Uno Åhrén, tillskrivet, Sverige 1930-tal.
552. SKÅP, Uno Åhrén, tillskrivet, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
48. Primus Mortimer Pettersson, Vy över Frösö sjukhus med Oviksfjällen i fonden.
48. Primus Mortimer Pettersson, Vy över Frösö sjukhus med Oviksfjällen i fonden.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
746. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
746. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
447. JOSEF FRANK, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, variant av modell 2117.
447. JOSEF FRANK, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, variant av modell 2117.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
492. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE Möbler.
492. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE Möbler.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
222. Arne Jones, Utan titel.
222. Arne Jones, Utan titel.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
432. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
432. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
457. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
457. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
564. OKÄND FORMGIVARE sannolikt ej Boet, barskåp, 1940-tal.
564. OKÄND FORMGIVARE sannolikt ej Boet, barskåp, 1940-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
446. JOSEF FRANK, bokhyllor, 2 sektioner, Firma Svenskt Tenn, modell 2112.
446. JOSEF FRANK, bokhyllor, 2 sektioner, Firma Svenskt Tenn, modell 2112.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
766. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
766. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
850. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
850. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
342. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
342. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
767. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien.
767. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
558. LJUSKRONA SAMT LAMPETT, Atelier Torndal, Perstorp 1920-30-tal.
558. LJUSKRONA SAMT LAMPETT, Atelier Torndal, Perstorp 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
218. Olle Nyman, "Stenkvinna".
218. Olle Nyman, "Stenkvinna".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
777. KAJ FRANCK, pokalglas, 10 st, Nuutajärvi, Notsjö, Finland.
777. KAJ FRANCK, pokalglas, 10 st, Nuutajärvi, Notsjö, Finland.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
6. Hilding Linnqvist, "Från Berns Salonger".
6. Hilding Linnqvist, "Från Berns Salonger".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
666. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1937,
666. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1937,
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
770. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
770. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
341. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
341. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
750. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
750. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
482. BRUNO MATHSSON, tidskriftsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1962.
482. BRUNO MATHSSON, tidskriftsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1962.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
763. TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.
763. TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
762. TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.
762. TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK