Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. Willem van Herp Hans krets, Jesus undervisar i templet.
413. Willem van Herp Hans krets, Jesus undervisar i templet.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
198. GEORGE EDWIN EWING, olja på pannå, signerad Ewing, Roma.
198. GEORGE EDWIN EWING, olja på pannå, signerad Ewing, Roma.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
681. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
681. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
650. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1461. ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.
1461. ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
680. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
680. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
614. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
614. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
469. Elias Martin, Familjebild.
469. Elias Martin, Familjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1329. ROLEX, Datejust, quartz, guld/stål, ca 2000.
1329. ROLEX, Datejust, quartz, guld/stål, ca 2000.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1327. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål, 2000.
1327. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål, 2000.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1552. KINESISK KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, circa 1865.
1552. KINESISK KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, circa 1865.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
816. SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut.
816. SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1727. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1727. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1622. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1349. PATEK PHILIPPE, automatisk, ref. nr. 5085, stål, 1999.
1349. PATEK PHILIPPE, automatisk, ref. nr. 5085, stål, 1999.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
80 000 - 85 000 SEK
1364. LONGINES, Flagship ultronic, stämgaffelur, guld, 1970-tal.
1364. LONGINES, Flagship ultronic, stämgaffelur, guld, 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
440. DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.
440. DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
432. PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.
432. PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
806. SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.
806. SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
348. Barn med hund retandes svan.
348. Barn med hund retandes svan.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1502. BRICKA, svart och rött lack. Troligen sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
1502. BRICKA, svart och rött lack. Troligen sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
444. TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
444. TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
692. GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
580. KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut.
580. KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1352. VACHERON CONSTANTIN, automatisk, kronograf, stål, ca 2008.
1352. VACHERON CONSTANTIN, automatisk, kronograf, stål, ca 2008.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1051. BROSCH, CARTIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1051. BROSCH, CARTIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1393. SPINDELUR, Baillon, Paris 1700-tal.
1393. SPINDELUR, Baillon, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
988. BROSCH, smargader samt rosenslipade diamanter, i form av fluga, ca 1900.
988. BROSCH, smargader samt rosenslipade diamanter, i form av fluga, ca 1900.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
765. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
301. ANTIK SENNEH. 198,5 x 139,5 cm.
301. ANTIK SENNEH. 198,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
987. RING, gammalslipad diamant, 1.98 ct.
987. RING, gammalslipad diamant, 1.98 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1675. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1675. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1033. RING, briljantslipad diamant, 1.64 ct.
1033. RING, briljantslipad diamant, 1.64 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
604. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
604. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
292. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 279,5 x 59,5 cm.
292. SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 279,5 x 59,5 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
13. Per Ekström, "Solnedgång".
13. Per Ekström, "Solnedgång".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
532. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
532. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
102. Helmer Osslund, "Fällforsen".
102. Helmer Osslund, "Fällforsen".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1650. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
1650. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1708. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1706. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1706. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
208. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), Vinterlandskap med kosacker.
208. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), Vinterlandskap med kosacker.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
764. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
764. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
1532. BUDDHA, förgyllt trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1605. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
22. Eugène Jansson, Manlig aktstudie, sittande modell.
22. Eugène Jansson, Manlig aktstudie, sittande modell.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
661. LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.
661. LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1466. RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
1466. RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1676. URNA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1676. URNA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
925. BÅLSKÅL samt SLEV, av C. G. Hallberg, Stockholm 1918.
925. BÅLSKÅL samt SLEV, av C. G. Hallberg, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
645. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
850 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1467. FIGURIN, nefrit. Kina.
1467. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1700. SENAPSBURK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1700. SENAPSBURK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
36. Esther Kjerner, Stilleben med tulpaner.
36. Esther Kjerner, Stilleben med tulpaner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
955. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
955. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1326. BRILJANTERAT DAMUR, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1940-tal.
1326. BRILJANTERAT DAMUR, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1940-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1185. RING, naturliga pärlor med små rosenslipade diamanter.
1185. RING, naturliga pärlor med små rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1418. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
1418. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
377. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
377. Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1391. FICKUR, F. Crump, London, 1800-talets första hälft, med chatelaine.
1391. FICKUR, F. Crump, London, 1800-talets första hälft, med chatelaine.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?