Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1067. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct.
1067. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
95 000 - 100 000 SEK
976. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.95 ct/ st.
976. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.95 ct/ st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1231. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
1231. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1283. RING, fasettslipad smaragd, ca 1 ct, och briljantslipade diamanter, ca 2 ct.
1283. RING, fasettslipad smaragd, ca 1 ct, och briljantslipade diamanter, ca 2 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1070. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.75 ct/st.
1070. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.75 ct/st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1235. ARMBAND, cabochonslipad granat i form av hänglås, 1800-tal.
1235. ARMBAND, cabochonslipad granat i form av hänglås, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
505. "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).
505. "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
497. Porträtt av ung man.
497. Porträtt av ung man.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1379. HALDA, H-verk, 1893, nr 574.
1379. HALDA, H-verk, 1893, nr 574.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1378. SAVONETTE, minutrepeter, ankargång, guld, ca 1890.
1378. SAVONETTE, minutrepeter, ankargång, guld, ca 1890.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1385. SPINDELUR, Gladman, Stockholm, trefärgat guld, ca 1780-tal.
1385. SPINDELUR, Gladman, Stockholm, trefärgat guld, ca 1780-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1384. SPINDELUR, Bourdillon, Stockholm, guld, sent 1700-tal.
1384. SPINDELUR, Bourdillon, Stockholm, guld, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1383. SPINDELUR, Öhman, Stockholm ca 1800.
1383. SPINDELUR, Öhman, Stockholm ca 1800.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1381. MUSIKUR, kvartrepeter, signerad Breguet à Paris. Paris, sent 1800-tal.
1381. MUSIKUR, kvartrepeter, signerad Breguet à Paris. Paris, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1380. VIKTOR KULLBERG, London, engelsk spetsankargång, guld, ca 1900.
1380. VIKTOR KULLBERG, London, engelsk spetsankargång, guld, ca 1900.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1382. SPINDELUR, guld, Wilhelm Pauli, tidigt 1800-tal.
1382. SPINDELUR, guld, Wilhelm Pauli, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1386. SPINDELUR, Söderman, Stockholm, ca 1800.
1386. SPINDELUR, Söderman, Stockholm, ca 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1390. FICKUR, Moulinir, Genève, ankargång, nyckeldragare, guld, ca 1900.
1390. FICKUR, Moulinir, Genève, ankargång, nyckeldragare, guld, ca 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
362. Marcus Larsson, Ångbåt i nöd.
362. Marcus Larsson, Ångbåt i nöd.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1015. RING, smaragdslipad diamant, 3.01 samt sidor tot. 0.75 ct.
1015. RING, smaragdslipad diamant, 3.01 samt sidor tot. 0.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
1168. COLLIER, navette- och briljantslipade diamanter, tot. 25.54 ct.
1168. COLLIER, navette- och briljantslipade diamanter, tot. 25.54 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
450 000 - 475 000 SEK
1044. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 2.40 ct, resp. 2.27 ct.
1044. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 2.40 ct, resp. 2.27 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
360 000 - 380 000 SEK
1026. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1 ct resp 1 ct.
1026. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1 ct resp 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
165 000 - 170 000 SEK
1167. RING, cabochonslipad blå Ceylon safir, 12.88 ct samt sidostenar, 1930-tal.
1167. RING, cabochonslipad blå Ceylon safir, 12.88 ct samt sidostenar, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 125 000 SEK
1166. BROSCH, navette- trapez- och briljantslipade diamanter tot. ca 11 ct. 1950's.
1166. BROSCH, navette- trapez- och briljantslipade diamanter tot. ca 11 ct. 1950's.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1012. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamanter, 0.74 ct 0.74 ct.
1012. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamanter, 0.74 ct 0.74 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1828. FIGURINER/VIKTER, ett par, brons. Arkaiserande.
1828. FIGURINER/VIKTER, ett par, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1845. VAS, guld. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1845. VAS, guld. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1837. VAS, delvis förgylld. Tang dynastin.
1837. VAS, delvis förgylld. Tang dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1846. KENDI, förgylld metall. Ming dynastin.
1846. KENDI, förgylld metall. Ming dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1832. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande.
1832. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1842. DOSA, silver. Troligen Tang dynastin.
1842. DOSA, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1830. VIKT, förgylld brons med inläggningar av sten. Arkaiserande.
1830. VIKT, förgylld brons med inläggningar av sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1839. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
1839. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1825. KRYCKA till KÄPP, brons. Arkaiserande.
1825. KRYCKA till KÄPP, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1826. FIGURIN, brons. Arkaiserande.
1826. FIGURIN, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1847. LÅDA med BÖNEBOK, förgylld metall. Kina.
1847. LÅDA med BÖNEBOK, förgylld metall. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1834. STÄMNYCKEL till QIN, brons. Arkaiserande.
1834. STÄMNYCKEL till QIN, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1836. SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin.
1836. SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1831. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat.  Arkaiserande.
1831. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1833. BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.
1833. BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1835. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
1835. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1843. VAS, försilvrad metall. Troligen Tang dynastin.
1843. VAS, försilvrad metall. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1841. KOPP, silver. Troligen Tang dynastin.
1841. KOPP, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1827. DEL till KÄPP, brons. Arkaiserande.
1827. DEL till KÄPP, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1840. KRUKA med LOCK och HÄNKEL, försilvrad. Troligen Tang dynastin.
1840. KRUKA med LOCK och HÄNKEL, försilvrad. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1829. VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande.
1829. VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1844. ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin.
1844. ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1838. TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver.  Troligen Tang dynastin.
1838. TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
59. ALFRED WAHLBERG, olja på duk. Signerad Alfr. Wahlberg och daterad 1906.
59. ALFRED WAHLBERG, olja på duk. Signerad Alfr. Wahlberg och daterad 1906.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1711. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1711. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
628. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
628. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
378. CORNELIS CORNELISZ VAN HAARLEM, hans art, olja på duk.
378. CORNELIS CORNELISZ VAN HAARLEM, hans art, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1720. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1720. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1649. VAS, porslin. Qing dynastin.
1649. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1740. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin.
1740. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1710. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1710. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
809. TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta 22/4 (17)57.
809. TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta 22/4 (17)57.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
165. Christian Eriksson, "Elof".
165. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1484. MATSALSBORD, hardwood, tidigt 1900-tal.
1484. MATSALSBORD, hardwood, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
817. TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
817. TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1485. STOLAR, åtta stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1485. STOLAR, åtta stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1679. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1679. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1509. PLAKETT, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1509. PLAKETT, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1577. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1577. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1643. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
1643. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
583. SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk.
583. SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1632. VAS, porslin. Qing dynastin.
1632. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1620. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1620. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1642. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1642. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1640. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1640. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1572. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1572. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK