Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1504. LJUSSTAKE, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.
1504. LJUSSTAKE, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
176. Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).
176. Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
335. Jakob Björck Tillskriven, Grevinnan Anna Elisabeth Löwenhielm.
335. Jakob Björck Tillskriven, Grevinnan Anna Elisabeth Löwenhielm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1677. FAT, kraakporslin, Kina. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1677. FAT, kraakporslin, Kina. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1685. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1685. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1129. RING, oval fasettslipad rubin samt briljantslipade diamanter.
1129. RING, oval fasettslipad rubin samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1615. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1615. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
785. VINGLAS, åtta stycken. England eller Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
785. VINGLAS, åtta stycken. England eller Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1629. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1629. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
814. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
814. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1648. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.
1648. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
448. THOMAS LUNY, olja på duk, Signerad Luny och daterad 1823.
448. THOMAS LUNY, olja på duk, Signerad Luny och daterad 1823.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
476. Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".
476. Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
159. Tore Strindberg, "Diana och Hinden".
159. Tore Strindberg, "Diana och Hinden".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
160. Karl Hultström, "Diana".
160. Karl Hultström, "Diana".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1723. BÅLSKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1723. BÅLSKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
673. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
423. Carl Johann Loth Tillskriven, Susanna och gubbarna.
423. Carl Johann Loth Tillskriven, Susanna och gubbarna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
414. Den helige Hieronimus i sin kammare.
414. Den helige Hieronimus i sin kammare.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
646. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
646. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
534. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
534. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
121. Anders Zorn, "Kajuta".
121. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
137. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
137. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
128. Anders Zorn, "Ernest Renan".
128. Anders Zorn, "Ernest Renan".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
130. Anders Zorn, "Dunkelt hörn".
130. Anders Zorn, "Dunkelt hörn".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
797. PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal.
797. PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1612. NATTLJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1612. NATTLJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
161. Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".
161. Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1559. THANGKA, Tibet omkring 1900. Porträtt avbildande Milarepa.
1559. THANGKA, Tibet omkring 1900. Porträtt avbildande Milarepa.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
815. TERASSVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
815. TERASSVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
134. Anders Zorn, "Betty Nansen".
134. Anders Zorn, "Betty Nansen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
141. Carl Larsson, "Flickan som väfver röda guldband".
141. Carl Larsson, "Flickan som väfver röda guldband".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
279. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 333,5 x 236 cm.
279. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 333,5 x 236 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
346. Stilleben med trompe l´oeil.
346. Stilleben med trompe l´oeil.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
498. Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).
498. Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
500. Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).
500. Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
499. "Gösta von Qvanten".
499. "Gösta von Qvanten".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
501. "Marie Antoinette" (1755-1793).
501. "Marie Antoinette" (1755-1793).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
504. Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).
504. Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1395. SPINDELUR, Dunant, London, guld, 1700-talets mitt.
1395. SPINDELUR, Dunant, London, guld, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
983. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Dahlgren & Co, Stockholm 1946.
983. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Dahlgren & Co, Stockholm 1946.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1003. RING, briljantslipad diamant, 1.11 ct.
1003. RING, briljantslipad diamant, 1.11 ct.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1008. BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, oinfattade. Vikt 0.70 ct. resp. 0.72 ct.
1008. BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, oinfattade. Vikt 0.70 ct. resp. 0.72 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1240. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.89 ct.
1240. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.89 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
67. Karl Nordström, "Aprilvår vid Loing".
67. Karl Nordström, "Aprilvår vid Loing".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1238. COLLIER, Gübelin, två färgat flätat guldarbete, vikt 272,7 g. 1960-tal.
1238. COLLIER, Gübelin, två färgat flätat guldarbete, vikt 272,7 g. 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1237. RING, cabochonslipad rosa turmalin med briljantslipade diamanter, tot. 0.47 ct.
1237. RING, cabochonslipad rosa turmalin med briljantslipade diamanter, tot. 0.47 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
484. ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.
484. ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
64. Nils Kreuger, "Hölasset vid muren".
64. Nils Kreuger, "Hölasset vid muren".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
65. Nils Kreuger, "Halmstack på åkern".
65. Nils Kreuger, "Halmstack på åkern".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
76. Wilhelm von Gegerfelt, Skridskoåkare på frusen kanal.
76. Wilhelm von Gegerfelt, Skridskoåkare på frusen kanal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
9. Carl Skånberg, Holländskt strandmotiv.
9. Carl Skånberg, Holländskt strandmotiv.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. CORNELIS DE VISSCHER. Kopparstick, 1658.
516. CORNELIS DE VISSCHER. Kopparstick, 1658.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
265. SEMIANTIK ISFAHAN. 207,5 x 136 cm.
265. SEMIANTIK ISFAHAN. 207,5 x 136 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
267. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 197,5 x 142 cm.
267. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 197,5 x 142 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1313. ÖRHÄNGEN, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1313. ÖRHÄNGEN, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1024. ÖRHÄNGEN, Boucheron, guldclips.
1024. ÖRHÄNGEN, Boucheron, guldclips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1037. BROSCH, blå safir, 4.89 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1037. BROSCH, blå safir, 4.89 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1234. COLLIER, granater och små diamanter, i form av orm, 1800-tal.
1234. COLLIER, granater och små diamanter, i form av orm, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1305. ÖRHÄNGEN, skuren jade med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1305. ÖRHÄNGEN, skuren jade med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1315. ÖRHÄNGEN, jade i form av skurna grodor med diamanter och rubiner.
1315. ÖRHÄNGEN, jade i form av skurna grodor med diamanter och rubiner.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1075. ARMRING, månstenar, tot. 144 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
1075. ARMRING, månstenar, tot. 144 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1056. RING, fasettslipad citrin, Stockholm 1960.
1056. RING, fasettslipad citrin, Stockholm 1960.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1230. RING, sk eternity ring, 20 briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1230. RING, sk eternity ring, 20 briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK