Vårens Moderna 572

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
110Isaac Grünewald, Frukter på vit duk.Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.
122Bror Hjorth, "Interiör".Ingen droit de suite på denna målning.
129Inge Schiöler, "Sommar på Koster".Fel bild i den tryckta katalogen.
136Waldemar Lorentzon, "Aktiv scen".Troligen utförd på 1940-talet. Fel i den tryckta katalogen.
150John Jon-And, Sommarvik, Bohuslän.Olja på duk uppklistrad på pannå.
166Isaac Grünewald, Ur "Långholmensviten".Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.
167Isaac Grünewald, Kostymskiss.Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.
182Leander Engström, Skiss till "Den sovande Pierrot".Notera utropsintervallet 80 000 - 100 000 kr. Tryckfel i katalogen. Bild felvänd i den tryckta katalogen.
205Isaac Grünewald, "Våraning".Titel: "Våraning"
208Sigrid Hjertén, "Britas blommor".Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.
267Olle Baertling, "Kiara".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
279Nalle Werner, "Vinkling II".Korrekta mått: 140 x 140 cm.
311Christian Berg, "Torpedfigur IV".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
341Bernard Buffet, Matador.Tillägg: Verket kommer att inkluderas i Catalogue raisonné över Bernard Buffet's verk.
343Marc Chagall, "Nature morte".Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.
345Marc Chagall, "Le Bouquet au-dessus de Vence".Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.
359Max Bill, "Farbe aus farbe".Omfattas ej av följerätt/ No Droite de Suite. Korrekt mått: 88 x 88 cm.
363Daniel Spoerri, "Le Jeu et le Hasard".Omfattas ej av följerätt/ No Droite de Suite
401Marc Chagall, "David devant Saül", ur: "La Bible".Droite de suite (d). Wrong image in the catalogue, see Lot 402 for correct image.
402Marc Chagall, "Saül et David", ur: "La Bible".Droite de suite (d). Wrong image in the catalogue, see Lot 401 for correct image.
406Marc Chagall, "L'acrobat rouge".Droite de suite (d).
407Marc Chagall, "Clown a la chévre jaune".Droite de suite (d).
470FIRMA SVENSKT TENN, burk, Stockholm 1928.1928
473NILS FOUGSTEDT, sannolikt, kaffeservis, 3 delar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.Omfattas ej av följerätt (d)
484FIRMA SVENSKT TENN, tändsticksfodral, 2 st, bl a Estrid Ericson, Stockholm, det större stämplat 1956.Det större stämplat med änglamärket Stockholm F9 = 1956, tändsticksaskar medföljer.
494JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.Endast stabilt utan iläggsskivor; only stable without the extra leaves. Total längd med iläggsskivor 339 cm.
517JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 652.Omfattas ej av följerätt (d)
518JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.Omfattas ej av följerätt (d)
563THONET, karmstol och bord, Tjeckoslovakien 1930-tal.Okänd formgivare, tidigare attribuerad till Josef Frank; unknown designer, earlier attributed to Josef Frank.
632AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.En fot med lagning; one foot with repair.
715JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.Skall vara totalt 147 delar, ingår ej: 9 smörgåsknivar, 12 förrätts-/lunchknivar.
716JOHAN RODHE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 46 delar "Konge/Acorn", Köpenhamn 1945-77, sterling.Skall vara; 12 lunchgafflar och 12 lunchgafflar/12 luncheon forks, 12 luncheon knives. Sålunda inga matknivar och matgafflar Thus no dinner knives and forks
729SIGVARD BERNADOTTE, bestickuppsättning, 96 delar, "Bernadotte", Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77.12 fiskgafflar, ej förrättsgafflar.
731TIAS ECKHOFF för Georg Jensen, bestickuppsättning "Cypress", 250 delar, Köpenhamn, 1952-77.Felaktigt schatull avbildat i den tryckta katalogen; the wrong casket illustrated in the printed catalogue.
748WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 78 delar, Lund 1939-61.Samtliga delar graverade med Karl Gerhards monogram KG, förutom de 7 + 2 nämnda ovan.
753ATELIER BORGILA, burk med lock, Stockholm 1936, sterling.Kungliga Segelsällskapets (KSSS) emblem.
768WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1971.(d), Följerätt, Droite de suite
801WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1944-45, sterling.(d), Följerätt, Droite de suite
927RENÉ LALIQUE vas, "Oléron", Frankrike 1920-30-tal.Fel bildnr i den tryckta katalogen, se bild 928.
928LOETZ, vas, 1920-tal.Fel bildnr i den tryckta katalogen, se bild 927.
972BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio 1969-70.(d) Följerätt kommer endast att debiteras om snittpriset per objekt överstiger minimipriset; droite the suite will be added if the average hammered price for each object will be more than the minimum price (2.225 SEK).
973BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio 1962-78.(d) Följerätt kommer endast att debiteras om snittpriset per objekt överstiger minimipriset; droite the suite will be added if the average hammered price for each object will be more than the minimum price (2.225 SEK).
974BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio, en daterad 1974.(d) Följerätt kommer endast att debiteras om snittpriset per objekt överstiger minimipriset; droite the suite will be added if the average hammered price for each object will be more than the minimum price (2.225 SEK).
981STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1953.Även signerad Y = 1953; dated 1953.
987LISA LARSON, figurin, Gustavsberg 1971-73.(d) Följerätt, Droite de suite
1015HANS HEDBERG, skulptur, i form av ett par körsbär, Biot, Frankrike.(d) Följerätt, Droite de suite
1041PABLO PICASSO, fat, "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike.(d) Följerätt, Droite de suite
1043ROSANJIN KITAOJI (1883-1959), fat, Japan, i originalask.Möjligen litet glasyrnagg; possibly small glaze chip.

Utdragna föremål

Nr.
310
425
434
451
455
761
854
1024

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.