Höstens Klassiska 577

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1409PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande.Återrop
1410FIGURIN, nefrit. Kina.Återrop
1411FIGURIN, nefrit. Kina.Återrop
1412PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).10 000 SEK
1413SKULPTUR, jadeit. Kina.22 000 SEK
1414VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.10 000 SEK
1415TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).13 000 SEK
1416RELIEF, soapstone. Kina, bär inskription.90 000 SEK
1417PENSELBAD, nefrit. Kina.Återrop
1418FIGURIN, nefrit, Kina.Återrop
1420SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.Återrop
1421PENSELBAD med STÄLL, troligen agat samt skulpterat infärgat elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).250 000 SEK
1422HALSBAND och ÖRHÄNGEN, rosa turmaliner och fjäderapplikationer. Qing dynastin (1644-1912).130 000 SEK
1423PRAKTSKÄRMAR, ett par med stativ, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.Återrop
1424HÄNGE med COLLIER, jadeit. Kina, 1900-tal.12 000 SEK
1425SKULPTUR, bergkristall. Kina.Återrop
1426PENSELBAD, bergkristall. Kina.5 000 SEK
1427VAS med LOCK, bergkristall. Kina.5 000 SEK
1428Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.60 000 SEK
1429RULLMÅLNING, Qing dynastin, troligen 1700-tal.7 500 SEK
1430RULLMÅLNINGAR, två stycken, Qing dynastin, 1800-tal. Militära motiv.Återrop
1431RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, 1800-tal.5 000 SEK
1432ALBUMBLAD, målning på siden. Jaktsällskap med falkenerare, Qing dynastin, troligen 1700-tal.Återrop
1433ALBUMBLAD, landskapsmålningar, två stycken. Oidentifierad konstnär, Kina, troligen tidigt 1900-tal.5 500 SEK
1434RULLMÅLNINGAR, fyra stycken, SOLFJÄDRAR med KALLIGRAFI, sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal.17 000 SEK
1435ALBUM, med 8 MÅLNINGAR. Landskap, kopior efter Gu Fang (Gu Ruozhou, aktiv omkring år 1700), Qing dynastin, 1800-tal.75 000 SEK
1436MÅLNINGAR, 8 delar. De åtta odödliga korsar havet. Sen Qing dynastin, 1800-tal.20 000 SEK
1437RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, höstlandskap. Kopia efter Wen Zhengming (1470-1559), sen Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1438Lin Fengmian, Owl.400 000 SEK
1439Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.16 000 SEK
1440Zao Wou-ki, "La théière".30 000 SEK
1441LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.Återrop
1442OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal.60 000 SEK
1443GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.8 500 SEK
1444GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.15 000 SEK
1445SOLFJÄDER, lackerad och med måleri i gouache. Qing dynastin, omkring 1800.8 000 SEK
1446ALBUM med GOUACHER (10). Sunqua, porträtterande kinesiska hovet, Qing dynastin, sent 1800-tal.7 500 SEK
1447ALBUM, med GOUACHER (12). Porträtterande kinesiska hovet, Qing dynastin, sent 1800-tal.7 500 SEK
1448ALBUM, två stycken, med GOUACHER (22). Porträtt av hovet, djonker, samt landskap, Qing dynastin, sent 1800-tal.5 000 SEK
1449KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal.30 000 SEK
1450ALBUM, 12 målningar med kalligrafi. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1451Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.Återrop
1452VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1453BÖCKER, 18 vol. Lu Dalin (1046-1092), "Kao Gu Tu" samt "Gu Yu Tu".13 000 SEK
1454BOK MED TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji", dedikation till Hjalmar Mehr från Geng Biao, 1954.19 000 SEK
1455BOK med TRÄSNITT, 2 volymer. 100 färgträsnitt efter målningar av bla Qi Baishi, utgiven av Rong Bao Zhai, Beijing 1951.14 000 SEK
1457BOK, Hsiang Yuan-Pien, "Noted Porcelains of Succesive Dynasties with Comments and Illustrations".36 000 SEK
1458KATALOGER, 57 stycken. Sotheby's, Christie's, Bonham's och Philip's, 1969-85.5 500 SEK
1459KATALOGER, 38 stycken. Sotheby's, Christie's och Philip's 1986-1991.5 500 SEK
1460KATALOGER, 80 stycken. Sotheby's, Christie's och Philip's, 1992-94.5 500 SEK
1461KATALOGER, 43 stycken. Sotheby's, Christie's, Bonham's och Philip's, 1995-2001.4 000 SEK
1462PARTI TIDSKRIFTER, ca 150 stycken, 1984-2001.4 500 SEK
1463BÖCKER, 11 stycken, om Jade.Återrop
1464BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.Återrop
1465BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst och konsthantverk.5 000 SEK
1466BÖCKER, 17 stycken. Kinesiskt porslin.6 000 SEK
1467BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.Återrop
1468BÖCKER OCH UTSTÄLLNINGSKATALOGER, 20 stycken, främst Kineseiskt porslin.3 500 SEK
1469BÖCKER, nio stycken samt två häften, främst om Japanskt konsthantverk.Återrop
1470BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.4 000 SEK
1471BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society.Återrop
1472CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow.Återrop
1473FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanlis sex karaktärers märke och tid (1573-1620).8 000 SEK
1474URNA, porslin. Transition, 1600-tal.5 000 SEK
1475URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.Återrop
1476URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.140 000 SEK
1477SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
1478RÖKELSEKAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 000 SEK
1479SKÅLFAT, porslin. 1600-tal.8 500 SEK
1480SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1481TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
1482TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1483FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
1484TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
1485SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).30 000 SEK
1486SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1487BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1488URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
1489FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).32 000 SEK
1490BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-talets förra hälft.Återrop
1491KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.16 500 SEK
1492URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
1493FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
1494FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
1495URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).28 000 SEK
1496SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.6 000 SEK
1497KANNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1498TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.55 000 SEK
1499TEDOSOR, ett par, samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.Återrop
1500URNA med LOCK, porslin. Japan, Genroku omkring år 1700.30 000 SEK
1501URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Edo (1603-1868).8 000 SEK
1502URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.7 000 SEK
1503PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).2 000 SEK
1504VASER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.Återrop
1505SKULPTURER, ett par, brons. Japan, sen Meiji (1868-1912).19 000 SEK
1506TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).Återrop
1507SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).24 000 SEK
1508TALLRIKAR, två stycken, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
1509TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1510FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription.Återrop