Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101BÅGSKYTTERING, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).6 500 SEK
102STIGBYGLAR, ett par, brons. Qing dynastin, 1800-tal.9 000 SEK
103RÖKELSEKAR, fyrdelad tripod, mässing. Sen Qing dynastin (1644-1912).2 400 SEK
104SKÅL, silver. Kina, 1900-tal, oidentifierade stämplar.7 500 SEK
105ASK med LOCK och BRICKA, silver, oidentifierad mästare. Kina, 1900-talets början.18 000 SEK
106TESERVIS, 3 delar, silver. Kina, oidentifierad mästare, 1900-talets början.30 000 SEK
107FAT, silver. Kina. Bär stämplar Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.5 500 SEK
108KOPP, silver. Kina, oidentifierad mästare, 1900-talets första hälft.1 600 SEK
109POKAL, silver, Kina, Sing Fat, Kanton, tidigt 1900-tal.4 000 SEK
110POKAL, silver. Kina, Wang Hing, Hongkong, 1900-talets början.4 500 SEK
111PRISPOKALER, tre stycken, silver. Chicheong och Sing Fat, Kina, 1900-talets början.3 500 SEK
111AMEDALJER, tre stycken. Kina, 1923.32 000 SEK
112PLACERINGSKORTHÅLLARE, fjorton stycken, silver. Sing Fat, Kanton, Kina, 1900-talets början.5 100 SEK
113KOPPAR med FAT, 12 stycken, silver och emalj. Kina, 1900-talets början.19 000 SEK
114MYNT, fem stycken, silver. Fyra Republik samt ett Guangxu (1908).105 000 SEK
115HANDVÄRMARE, försilvrad koppar. Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
116SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal, med Yongzheng sex karaktärers märke.300 000 SEK
117SKÅLFAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke (1736-95).110 000 SEK
118SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs, Jiaqing och Daoguangs märke.155 000 SEK
119SKÅLFAT, fyra stycken, porslin, Qing dynastin, 1800-tal med Tongzhis sex karaktärer i underglasyr blått.95 000 SEK
120SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Daoguangs sigillmärke.65 000 SEK
121SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Daoguangs sigillmärke och period.70 000 SEK
122SKÅLFAT, tre stycken, porslin, Qing dynastin 1800-tal med Daoguangs sigillmärke i underglasyr blått.70 000 SEK
123SKÅLFAT, ett par, porslin, Qing dynastin, Guangxus märke och period (1874-1908).24 000 SEK
124SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Guangxu märke och period (1874-1908).24 000 SEK
125KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.18 000 SEK
126RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.20 000 SEK
127VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
128BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
129KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
130SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.2 000 SEK
131SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke och period (1736-95).55 000 SEK
132SKÅL, porslin. Qing dynastin, med Jiaqings sigillmärke (1796-1820).75 000 SEK
133VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.2 600 SEK
134MINIATYRVASER, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).2 600 SEK
135SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Daoguang sigillmärke och period (1821-50).220 000 SEK
135ASKÅL, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-50).42 000 SEK
136VAS, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-1850).36 000 SEK
137SKÅLFAT, ett par, porslin, Qing dynastin, Guangxu märke och period (1874-1908).26 000 SEK
138SKÅLFAT, ett par, porslin, Qing dynastin, Guangxu märke och period (1874-1908).30 000 SEK
139SKÅLFAT, ett par, porslin, Qing dynastin, Guangxu märke och period (1874-1908).28 000 SEK
140SKÅLFAT, ett par, porslin, Qing dynastin, Guangxu (1874-1908) märke och period.24 000 SEK
141SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Xuantong märke och period (1909-1912).28 000 SEK
142MINIATYR, glaserad keramik. Song (960-1279) / Yuan dynastin(1271-1368).1 800 SEK
143SKÅL, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).2 800 SEK
144KANNA, lergods. Troligen Liao dynastin (916–1125).1 800 SEK
145TEXTILIER, fem delar. Sen Qing dynasti (1644-1912).7 500 SEK
146SIDENBRODERIER, sex stycken. Sen Qing dynasti (1644-1912).2 000 SEK
147SIDENBRODERIER, tre stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).Återrop
148FODRAL, 11 stycken. Silke-, guld- och silvertråd, sen Qing dynastin (1644-1912)/Republik (1912-1949).17 000 SEK
150ASK med LOCK innehållande en CABARET, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.7 500 SEK
151ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynasti (1644-1912).12 000 SEK
152ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.55 000 SEK
153BRICKOR, två stycken, hardwood. Sen Qing dynasti (1644-1912).Återrop
154ASK med LOCK, troligen Zitan trä. Qing dynastin (1644-1912).200 000 SEK
155SKRIN med LOCK, hardwood, Qing dynastin (1644-1912).185 000 SEK
156BORD, lackarbete. Sen Qing dynasti (1644-1912).4 000 SEK
157SKÅP, Hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.18 000 SEK
158ALTARBORD, hardwood. Sen Qing dynasti, ca år 1900.34 000 SEK
159SEMIANTIK KINESISK MATTA. 354 x 283,5 cm. 1900-talets förra hälft.30 000 SEK
160SKÅL, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Wanlis sex karaktärers märke.310 000 SEK
161URNA, keramik. Ming dynastin (1368-1643).8 000 SEK
162KRUKA, lergods. Ming dynastin (1368-1643).Återrop
163KENDI, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).8 000 SEK
164KENDI, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).4 500 SEK
165FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).4 500 SEK
166TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).2 600 SEK
167KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.Återrop
168ASK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).250 000 SEK
169FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).6 500 SEK
170SKÅL, porslin. Japaniserande dekor. sk "Kinrande", Qing dynastin, 1600-tal.Återrop
171FAT, porslin. "Sunko-roku" Satsuma, Japan, tidig Edo (1603-1867).2 000 SEK
172URNA, porslin. Japan, 1600-tal.Återrop
173URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.105 000 SEK
174KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
175TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen 1600-tal.22 000 SEK
176TALLRIK, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.5 000 SEK
177SKÅLAR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.35 000 SEK
178TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Ming dynasty, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.28 000 SEK
179URNA, porslin. Transition, 1600-tal.4 800 SEK
180FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
181FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644).5 000 SEK
182STEMCUP, porslin. Ming dynastin (1368-1644).5 000 SEK
183RÖKELSEKAR, keramik. Troligen Yuandynastin, (1280-1367).Återrop
184PENSELSTÄLL i form av BORDSSKÄRM, keramik. Ming dynastin (1368-1644).32 000 SEK
185SKÅLFAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).3 000 SEK
186SKÅL, celadon. Ming dynastin (1368-1644).3 500 SEK
187SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).4 000 SEK
188SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).4 000 SEK
189BÄLTESDEKORATION, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
190BUDDHA, jade och hardstone, Qing dynastin (1644-1912) eller äldre.85 000 SEK
191SKULPTUR, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
192SPÄNNE, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).Återrop
193PENSELBAD, nefrit. Troligen sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
194SPÄNNE, nefrit och försilvrad metall, sen Qing dysnasti (1664-1912).28 000 SEK
195BÄLTESSPÄNNE, jade. Qing dynastin (1644-1912).32 000 SEK
196PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).14 000 SEK
197SKÅL, jade. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
198SKÅLFAT, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
199SKULPTUR, nefrit, Kina. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).8 500 SEK