Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
200SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).Återrop
201FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).16 000 SEK
202FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).19 000 SEK
204ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.13 000 SEK
205ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.16 000 SEK
206SIGILL, två stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1664-1912).Återrop
207NEFRITOBJEKT, fem stycken. Qing dynastin (1664-1912).70 000 SEK
208SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.32 000 SEK
209PENSELVAS, kalcit. Sen Qing dynasti (1664-1912).9 000 SEK
210GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).165 000 SEK
211BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal.95 000 SEK
212BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).26 000 SEK
213BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.18 000 SEK
214AMITABHA BUDDHA, delvis förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.60 000 SEK
215AMITABHA BUDDHA, delvis förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.Återrop
216AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.100 000 SEK
217AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin med Qianlongs märke och period, datering motsvarande 1780.28 000 SEK
218LOHAN, delvis förgylld brons. Troligen föreställande Kalika, Sinotibetansk, 1700-tal.65 000 SEK
219GRÖN TARA, förgylld brons. Sittande på dubbel lotustron, Sinotibetansk, 1700-tal.30 000 SEK
220AMITAYUS, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.15 000 SEK
221BODHISATTVA, brons, förgylld och röd lack. Ming dynasty, 1600-tal.300 000 SEK
222GUANYIN, brons. Qing dynastin (1644-1912).4 000 SEK
223GUANYIN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.18 000 SEK
224BUDAI, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.42 000 SEK
225LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.18 000 SEK
226GUANYU, brons. Ming dynastin, 1600-tal.12 000 SEK
227LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Ming dynastin (1368-1644).30 000 SEK
228FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
229FIGURIN, kopparlegering. Ming dynastin (1368-1644).3 000 SEK
230LAMA, patinerad brons. Sinotibetansk, 17/1800-tal.50 000 SEK
231BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal.15 000 SEK
231ASKULPTUR, brons, Thailand 1700-tal.Återrop
232TSA-TSA, två stycken, lackerad och förgylld lera. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).Återrop
234FIGURIN, brons. Sittande gudom, Himachal Pradesh, troligen 1100-tal.3 500 SEK
235DRAKHUND, brons. Ming dynastin (1368-1643).Återrop
236ALTARSKÅP med STÅENDE BUDDHA, trä, Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
237THANGKA, Yamantaka Vajrabhairava. Tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal.Återrop
238THANGKA, Amitayus. Qing dynastin troligen 1700 tal/ tidigt 1800-tal.20 000 SEK
239THANGKA, Bon, troligen södra/västra Kina, omkring 1900.23 000 SEK
240CEREMONIELLT KÄRL, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).17 000 SEK
241GRAVFIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).20 000 SEK
242GRAVFIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).26 000 SEK
243FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).17 000 SEK
244FIGURIN, lergods, Ming dynastin (1368-1644).9 000 SEK
245VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).12 000 SEK
246VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).5 000 SEK
247SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).20 000 SEK
248SKÅL, porslin. Sung dynastin (960-1279).12 000 SEK
249SKÅL, keramik, temmoku. Sung Dynastin (960-1279).8 000 SEK
251SKÅL, keramik, temmoku. Sung dynastin (960-1279).Återrop
252SKÅL, keramik, temmoku. Song (960-1279).7 500 SEK
253SKÅLAR, två stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279),6 000 SEK
254SKÅL med STÄLL, keramik. Song dynastin (960-1279).9 000 SEK
255SKÅL, keramik. Yuan dynastin (960-1279).6 500 SEK
256URNA med LOCK, keramik, Cizhou, sannolikt Yuan dynastin (1260-1370).Återrop
257VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).15 000 SEK
258SKÅLFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).7 000 SEK
260KÄRL med LOCK, två stycken, stengods. Korea, Silla (668-935).Återrop
261STEMCUP, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.6 000 SEK
262VAS, keramik. Qing dynastin (1644-1912).24 000 SEK
263SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Xuandes fyra karaktärers märke.4 000 SEK
264VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1662-1912).5 500 SEK
265VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).60 000 SEK
266KOPP, porslin. Qing dynastin (1644-1912), märkt Yongle.4 000 SEK
267VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal, med Guangxus sex karaktärers märke.20 000 SEK
268BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).8 500 SEK
269VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).14 000 SEK
270SKÅLFAT, porslin. Sen Qing dynastin med Yongzhengs sex karaktärers märke.42 000 SEK
271ASK med LOCK, keramik. Ming dynastin (1368-1644).9 500 SEK
272SKÅL, blanc de chine. Ming dynastin (1368-1643).13 000 SEK
273GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).22 000 SEK
275SKÅL, porslin. Qing dynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).32 000 SEK
276ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong fyra karaktärers märke.18 000 SEK
277FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött.18 000 SEK
278SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Daoguangs märke.155 000 SEK
279VASER, ett par, porslin. Sen Qing/Republik, tidigt 1900-tal med Qianlongs märke.Återrop
280VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal, med Qianlongs fyra karaktärers märke.8 000 SEK
281VAS, porslin. Republik, 1900-tal.11 000 SEK
282VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongs sigillmärke.12 000 SEK
283SKÅL, porslin. Kina, 1900-talets första hälft med Qianlongs sigillmärke i rött.6 000 SEK
284VAS, porslin. Troligen Republik (1912-49) med sigill i rött.Återrop
285SKÅL, porslin. Troligen Republik, med Daoguangs sigill i rött.26 000 SEK
286Vas, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs märke.9 500 SEK
287FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Yongzhengs sex karaktärers märke inom dubbla cirklar.1 950 000 SEK
288FAT, ett par, porslin. Republik, med Yongzhengs sex karaktärers märke inom dubbla cirklar.1 150 000 SEK
289SKÅLAR, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Jiaqings märke.370 000 SEK
290SKÅLAR, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Yongzhengs sex karaktärers märke.880 000 SEK
291VASER, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Guangxu respektive Qianlong sex karaktärers märke.30 000 SEK
292VAS, porslin. Sen Qing dynasti/tidig republik. Sigillmärke i botten.18 000 SEK
293SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal med Daoguangs sigillmärke i rött.Återrop
294SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.11 000 SEK
295LOCK, tre stycken, sen Qing dynasti, med Qianlongs sigillmärke.6 000 SEK
296KOPP, porslin. Qing dynastin, Daoguang (1821-50). Sigillmärke i rött.26 000 SEK
297SKÅLAR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912) med Kangxi sex karaktärers märke.32 000 SEK
298SKÅL, porslin. Qing dynasti (1644-1912), med Xuandes sex karaktärers märke.44 000 SEK
299KOPPAR, två stycken, porslin. Kina, 1900-talets första hälft, sigillmärke i rött.15 000 SEK
300KOPPAR, två stycken, porslin. Kina, 1900-talets andra hälft, sigillmärke i rött.15 000 SEK
301SKÅLFAT, porslin, sen Qing dynasti (1644-1912) med sigill i blått.Återrop
302SKÅL, porslin. Troligen Republik (1912-1949).7 000 SEK
303VAS, porslin. Republik, med Yongzheng fyra karaktärers märke i rött.Återrop