Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1723ANTIK AGRA. 525,5 x 350 cm.65 000 SEK
1724ANTIK AKSARAY, SANNOLIKT, KELIM. 2 delar. 324 x 81,5 respektive 329 x 76 cm.4 100 SEK
1725SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.6 000 SEK
1726SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Karaman. 330,5 x 168 cm.4 500 SEK
1727SEMIANTIK BAOTOU. 184,5 x 262,5 cm.Återrop
1728SEMIANTIK BAOTOU. 130,5 x 71 cm.3 000 SEK
1729SEMIANTIK BAOTOU. 124,5 x 65 cm.4 000 SEK
1730SEMIANTIK BIDJAR. 197,5 x 132,5 cm.11 000 SEK
1731MATTA, semiantik Birjand, ca 342,5 x 263,5 cm.Återrop
1732SEMIANTIK GHOM. 315 x 218 cm.15 000 SEK
1733OLD SILKE HEREKE. 162,5 x 104 cm.22 000 SEK
1734OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.28 000 SEK
1735ANTIK HERIS. 540 x 353,5 cm.70 000 SEK
1736ANTIK HERIS. 351 x 300 cm.50 000 SEK
1737SEMIANTIK ISFAHAN. 319,5 x 218,5 cm.60 000 SEK
1738MATTA. Semiantik Isfahan möjligen. 278,5 x 203 cm.Återrop
1739SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm.Återrop
1740SEMIANTIK KASHGAI FIGURAL KELIM. 252,5 x 157,5 cm.9 000 SEK
1741ANTIK KAUKAS. 242,5 x 133 cm.8 000 SEK
1742SEMIANTIK KAUKAS, SANNOLIKT GENDJE. 268,5 x 109,5 cm.7 000 SEK
1743SEMIANTIK KAUKASISK GALLERI. 357,5 x 113 cm.9 500 SEK
1744SEMIANTIK SILKE KESHAN. 325 x 183-205,5 cm.38 000 SEK
1745SEMIANTIK SILKE KESHAN. 198 x 133 cm.11 000 SEK
1746SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 209,5 x 122,5 cm.Återrop
1747SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 134 cm.20 000 SEK
1748SEMIANTIK KESHAN S.K. DABIR. 670,5 x 339 cm.Återrop
1749MATTA, semiantik Täbris sannolikt, 420 x 304 cm.Återrop
1750SEMIANTIK KESHAN SANNOLIKT. 205 x 138,5 cm.8 000 SEK
1751SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm.Återrop
1752SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 66 x 69,5 cm.Återrop
1753ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL MASHAHIR. "Världens härskare". 242,5 x 154,5 cm.75 000 SEK
1754ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211,5 x 132,5 cm.28 000 SEK
1755ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 219,5 x 139 cm.19 000 SEK
1756ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 224 x 142 cm.24 000 SEK
1757SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 354,5 x 285 cm.44 000 SEK
1758SEMIANTIK KIRMAN. 691 x 318 cm.50 000 SEK
1759SEMIANTIK KIRMAN/YEZD. 352 x 261 cm.Återrop
1760MATTA, semiantik Kirman/Yesd, ca 478 x 303 cm.Återrop
1761MATTA, semiantik Kirman/Yesd sannolikt, ca 238 x 140,5 cm.Återrop
1762ANTIK MAHAL. 779 x 530,5 cm.Återrop
1763SEMIANTIK NAIN TOUDESHK. 159 x 108,5 cm.Återrop
1764SEMIANTIK SAROUK. 201 x 126,5 cm.Återrop
1765SEMIANTIK TEHERAN, MÖJLIGEN TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.30 000 SEK
1766SEMIANTIK TIBET. 165 x 84,5 cm.Återrop
1767ANTIKT TURKMENSKT FRAGMENT. Troligen fragment från en kapunuk eller jollar. 24 x 130 cm.6 000 SEK
1768SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 191 x 137 cm.44 000 SEK
1769ANTIK TÄBRIS/INDISK. 620,5 x 447,5 cm.120 000 SEK
1770ANTIK TÄBRIS. 422 x 311 cm.24 000 SEK
1771SEMIANTIK TÄBRIS. 429,5 x 343,5 cm.Återrop
1772SEMIANTIK TÄBRIS. 390,5 x 298 cm.44 000 SEK
1773ANTIK USHAK. 489 x 413 cm.80 000 SEK
1774ANTIK USHAK. 636 x 408 cm.Återrop
1775SEMIANTIK VERAMIN. 315,5 x 203 cm.36 000 SEK
1776SEMIANTIK YESD sannolikt. 392 x 275,5 cm.Återrop
1777GLASSERVIS, 16 vinglas samt 11 starkvinsglas. 1700-talets andra hälft.Återrop
1778GLASSERVIS, 58 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".15 000 SEK
1779SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.10 000 SEK
1780GLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska, omkring år 1800.4 000 SEK
1781VINGLAS, sju stycken. England, 1700-tal.5 000 SEK
1782URNOR, två stycken, porslin. Empire, troligen Wilhelm Heinemann, ej signerade, 1800-talets första hälft.28 000 SEK
1783FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.10 000 SEK
1784POTPURRIURNOR med LOCK, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.30 000 SEK
1785PRAKTURNA MED LOCK OCH STÄLL, porslin. Meissen, 1800-talets slut.75 000 SEK
1786TALLRIKAR, ett par, porslin. Meissen, 1800-talets slut.6 000 SEK
1787FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.3 500 SEK
1788SÅSSKÅL, porslin. Meissen, 1700-tal.3 000 SEK
1789ÄGGKOPP, porslin, Meissen 1700-tal.3 000 SEK
1790SERVIS, 78 delar, porslin. Meissen, främst 1700-tal.50 000 SEK
1791TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, daterade 18/10 resp. 20/11 1770.Återrop
1792KAFFESERVIS, 13 delar, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.Återrop
1793SKÅL på FAT, flintgods. England, tidigt 1800-tal.3 500 SEK
1794TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Empire, 1800-talets början.10 000 SEK
1795TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.Återrop
1796SERVIS, 24 delar, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1894-1900, 1898 - 1920 och 1923.30 000 SEK
1797VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. "Flora Danica "Kunglig Dansk, 1900-tal.12 000 SEK
1798GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kunglig Dansk, 1900-tal.7 000 SEK
1799TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.22 000 SEK
1800VINKYLARE / YTTERFODER, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.5 500 SEK
1801SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.5 000 SEK
1802ASSIETTER, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, Danmark, 1900-tal.15 000 SEK
1803CREMEKOPPAR med LOCK, 17 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.44 000 SEK
1804DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.32 000 SEK
1805STEKFAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, Danmark, 1900-tal.6 000 SEK
1806FAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.8 000 SEK
1807FAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.6 500 SEK
1808TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.9 000 SEK
1809FAT, tre stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.11 000 SEK
1810TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. ”Flora Danica”, Kunglig Dansk, 1900-tal.38 000 SEK
1811FAT, tre stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.26 000 SEK