Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1424ARMBAND, 18k vitguld med 116 st briljantslipade diamanter totalt ca 4.00 ct. Vikt ca34g.Återrop
1425ÖRHÄNGEN med olikfärgade safirer totalt ca 4.26 ct samt diamanter totalt 0.38 ct.16 200 SEK
1426RING, 18k vitguld med rosa safir cirka 4 ct samt marquise och droppslipade diamanter totalt 1.54 ct.Återrop
1427RING med rubin ca 1.00 ct samt 12 diamanter totalt ca 0.77 ct. Tillverkad av Stigbert, Stockholm.Återrop
1428RING med gulgrön safir 3.56 ct samt åttkantsslipade diamanter totalt ca 0.31 ct.10 000 SEK
1429BROSCH med granat samt små seed pärlor. Lettiska samt troligen Ryska stämplar.Återrop
1430BROSCH med antikslipade diamanter, omkring 1900.Återrop
1431SMYCKEGARNITYR, 4 delar innehållande brosch, armband samt örhängen med turkoser och pärlor. Ostämplade. 1800-tal.7 000 SEK
1432BROSCH, guld 18K samt silver med gammalslipade diamanter totalt ca 2.50 ct. 1800-tal. Vikt ca 8 gram.Återrop
1433ARMBAND, Art Déco, med gammalslipade diamanter totalt ca 13.00 ct.80 000 SEK
1434RING, guld 18K samt platina med smaragd ca 0.70 ct, gammalslipade diamanter totalt ca 1.00 ct. Art deco. Vikt ca 8 gram.Återrop
1435COLLIER, doserat, med något barocka, troligen naturliga, saltvattenspärlor.8 000 SEK
1436ÖRHÄNGEN, ett par,med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 0.70ct samt troligen odlade pärlor. Stockholm, 1910.Återrop
1437RING med gammalslipad diamant ca 1.50 ct. Kvalitet ca K/SI2.Återrop
1438ARMBAND med gammal- samt rosenslipade diamanter och odlade pärlor.6 000 SEK
1439RING med obehandlad cabochonslipad rubin 10.00 ct samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.70 ct. GRS cert.Återrop
1440COLLIER med Fancy samt vita diamanter totalt ca 18.63. 4st Certifikat.Återrop
1441ARMBAND med snidade rubiner i form av löv, totalt ca 14.00 cts samt briljantslipade diamanter.Återrop
1442BROSCH av E. Serafini, Florence Italien, i form av en påfågel. Smaragd, rubiner, safirer samt briljantslipade diamanter.11 000 SEK
1443COLLIER, guld 18K, smaragder samt diamanter, totalt ca 1.00 ct. Vikt ca 52 gram.Återrop
1444MANSCHETTKNAPPAR med emalj samt diamanter totalt 0.12 ct.12 000 SEK
1445CAMÉBROSCH med pärlor och rosenslipade diamanter ostämplad, troligen 1800-tal.Återrop
1446COLLIER med barocka naturliga pärlor.18 000 SEK
1447HÄNGE/MEDALJONG med miniatyr samt små äkta pärlor.5 500 SEK
1448BROSCH med blå emalj samt rosenslipade diamanter.5 000 SEK
1449BROSCH med troligen orientalisk äkta pärla samt rosenslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.2 500 000 SEK
1450HOVBROSCH med miniatyr föreställande Drottning Desideria. Antikslipade diamanter samt blå emalj.20 000 SEK
1451BROSCH med rubiner, rosenslipade diamanter samt emalj i form av en skalbagge.9 000 SEK
1452COLLIER, med barocka naturliga pärlor, Ø 3.5 - 6 mm, lås 18k guld med diamanter.Återrop
1453ARMBAND med bruna odlade Söderhavspärlor (South sea), Ø ca 12 - 14 mm.Återrop
1454VITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.260 000 SEK
1455SKÅP. Tyskland, omkring år 1700. Barock.30 000 SEK
1456BOKSKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets mitt.30 000 SEK
1457POTTSKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.Återrop
1458POTTSKÅP. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.13 000 SEK
1459BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), ej signerad. Rokoko.110 000 SEK
1460BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-1764. Tidig rokoko.65 000 SEK
1461BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko.Återrop
1462BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781). Rokoko.Återrop
1463BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
1464Byrå. Johan Neijbers art (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.36 000 SEK
1465BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.65 000 SEK
1466BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
1467BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.32 000 SEK
1468BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.150 000 SEK
1469BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk.120 000 SEK
1470BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.60 000 SEK
1471BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.36 000 SEK
1472BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.150 000 SEK
1473BYRÅAR, ett par. Italien, 1700-talets slut.70 000 SEK
1474BYRÅ. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.36 000 SEK
1475BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.34 000 SEK
1476BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.16 000 SEK
1477SKRIVBYRÅ, av Lars Almgren (mästare i Stockholm 1770-1795). Sengustaviansk.Återrop
1478SKRIVBYRÅ, av Johan Almgren (mästare i Stockholm 1798-1805). Sengustaviansk.Återrop
1479BYRÅ, av Jean-Chrysostome Stumpff, mästare i Paris 1766. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.Återrop
1480SEKRETÄR, av Johan Jacob Eisenblätter (verksam i Stockholm 1760-1813). Rokoko.38 000 SEK
1481SEKRETÄR. I Olof Martins art, mästare i Stockholm 1736-1764. Rokoko.50 000 SEK
1482SEKRETÄR, av Georg Haupt, mästare i Stockholm 1770-1784. Ej signerad. Gustaviansk, 1780-talets början.1 700 000 SEK
1483SEKRETÄR, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.Återrop
1484SEKRETÄR. Tillskriven Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk.275 000 SEK
1485SEKRETÄR, av Pierre Pioniez (mästare i Paris 1765-1790). Louis XVI.Återrop
1486SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 000 SEK
1487SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.16 000 SEK
1488SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.16 000 SEK
1489SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.16 000 SEK
1490SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.80 000 SEK
1491TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt.Återrop
1492BORD, ett par, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), signerade och daterade 1800. Sengustavianska.Återrop
1493TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut. Möjligen Marieberg.110 000 SEK
1494TEBORD, med fajansbricka. Nordeuropa, 1700-talets andra hälft.80 000 SEK
1495TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1757. Rokoko.32 000 SEK
1496DAMARBETSBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.44 000 SEK
1497DAMARBETSBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.19 000 SEK
1498DAMARBETSBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.32 000 SEK
1499BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.44 000 SEK
1500SCHACKBORD, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Karl Johan.30 000 SEK
1501FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).28 000 SEK
1502FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.10 000 SEK
1503KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal.Återrop
1504STENBORD. Skåne, 1800-tal.130 000 SEK
1505MATBORD. England, omkring 1830 och senare. Regency.22 000 SEK
1506MATBORD. England, 1800-tal.46 000 SEK
1507BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal.40 000 SEK
1508KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.Återrop
1509KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.26 000 SEK
1510KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.36 000 SEK
1511KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.40 000 SEK
1512KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art (1743-1819), bildhuggare i Stockholm.26 000 SEK
1513KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.42 000 SEK
1514KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.12 000 SEK
1515KONSOLBORD. Tillskrivet Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.Återrop
1516KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
1517SPEGEL OCH KONSOLBORD, tillskrivna Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire.18 000 SEK
1518SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.36 000 SEK
1519SPEGELVÄGGFÄLT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.12 000 SEK
1520GUERIDONER, ett par, Frankrike, omkring år 1700, barock.130 000 SEK
1521TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.36 000 SEK
1522SOFFA. Nordeuropa, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1523SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-88). Gustaviansk.22 000 SEK