Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1524SOFFA, SAMT KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.46 000 SEK
1525SOFFA. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.32 000 SEK
1526DUCHESSE BRISÉE, tre delar. Sengustaviansk, omkring år 1800.28 000 SEK
1527BERGERE. Frankrike, 1800-tal.Återrop
1528KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.52 000 SEK
1529KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.52 000 SEK
1530KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.15 000 SEK
1531KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
1532KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.14 000 SEK
1533KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.15 000 SEK
1534KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.9 000 SEK
1535KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.Återrop
1536KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.30 000 SEK
1537KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.12 000 SEK
1538KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.28 000 SEK
1539KARMSTOL, av Olof Eriksson, Strekered, Lindome (1754-1808). Gustaviansk.13 000 SEK
1540KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.9 000 SEK
1541KARMSTOLAR, sex stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.36 000 SEK
1542STOLAR, fyra + två stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.34 000 SEK
1543STOLAR, ett par, av Francois Reuze (1716-1799), mästare i Paris 1743. Louis XV.38 000 SEK
1544STOLAR, ett par, av Francois Reuze (1716-1799), mästare i Paris 1743. Louis XV.8 000 SEK
1545STOLAR, åtta stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Svenska modellen.55 000 SEK
1546STOLAR, tolv stycken snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.16 000 SEK
1547STOLAR, tio stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.80 000 SEK
1548STOLAR, fyra stycken, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska.26 000 SEK
1549STOLAR, sex stycken, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.20 000 SEK
1550STOLAR fem stycken snarlika, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska.38 000 SEK
1551STOLAR, fyra stycken, tillskrivna Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.Återrop
1552STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustavianska.5 000 SEK
1553BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.11 000 SEK
1554TABURETTER, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.11 000 SEK
1555TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.9 000 SEK
1556TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.42 000 SEK
1557TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.9 500 SEK
1558TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.9 500 SEK
1559BANKETTER, tre stycken. Sengustavianska, 1800-talets början.13 000 SEK
1560FOTPALLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.Återrop
1561SPEGEL. Barock, 1700-talets början. Burchardt Prechts art.38 000 SEK
1562SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.40 000 SEK
1563SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.40 000 SEK
1564SPEGEL. Stockholmsarbete, 1771. Rokoko.36 000 SEK
1565SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.18 000 SEK
1566SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Tidig rokoko.13 000 SEK
1567SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.28 000 SEK
1568SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.30 000 SEK
1569SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.24 000 SEK
1570SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.28 500 SEK
1571SPEGEL. Senbarock, 1700-talets mitt.26 000 SEK
1572SPEGEL. England, 1700-talets mitt. Senbarock.20 000 SEK
1573SPEGEL. Stockholmsarbete. Transition rokoko/gustaviansk, 1770-tal.30 000 SEK
1574SPEGEL. Transition, rokoko/gustaviansk, 1770-tal.13 000 SEK
1575SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.Återrop
1576SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.16 000 SEK
1577SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.26 000 SEK
1578SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.22 000 SEK
1579SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.28 000 SEK
1580SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.Återrop
1581SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.8 000 SEK
1582SPEGLAR, ett par. Italien, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1583SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Burchardt Prechts art. Senbarock, tidigt 1700-tal.28 000 SEK
1584SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.70 000 SEK
1585SPEGELLAMPETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.36 000 SEK
1586SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.20 000 SEK
1587SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.17 000 SEK
1588SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Gustaf Egelström (verksam Stockholm 1790-1806). Sengustavianska.50 000 SEK
1589APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.30 000 SEK
1590APPLIQUER, för två ljus, ett par. Nordeuropa, 1700-talets slut.65 000 SEK
1591APPLIQUER, för tre ljus, fyra stycken. Louis XV-stil, 1800-tal.14 000 SEK
1592LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. Hagamodell.160 000 SEK
1593LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.200 000 SEK
1594LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1595LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.30 000 SEK
1596LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.Återrop
1597LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.32 000 SEK
1598LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.85 000 SEK
1599LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.13 000 SEK
1600LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.28 000 SEK
1601LJUSKRONA, för tretton ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.26 000 SEK
1602LJUSKRONA, för fyra ljus. Mellaneuropa, omkring år 1800.Återrop
1603LYKTA, för två ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.20 000 SEK
1604AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.46 000 SEK
1605AMPEL, för sex ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.Återrop
1606AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.12 000 SEK
1607AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.14 300 SEK
1608AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.23 000 SEK
1609KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.125 000 SEK
1610KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.15 000 SEK
1611KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.Återrop
1612KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.7 000 SEK
1613LAMPFÖTTER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 500 SEK
1614BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil.5 000 SEK
1615BORDSLYSTER, för tre ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.Återrop
1616LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.4 500 SEK
1617LÄSLAMPA, för två ljus. Senempire, 1800-talets mitt.5 000 SEK
1618LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1500/1600-tal.18 000 SEK
1619LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.6 500 SEK
1620LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.8 000 SEK
1621LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft.13 000 SEK
1622LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.24 000 SEK
1623LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK