Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1624LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.12 000 SEK
1625LJUSSTAKAR, ett par. Empire. Frankrike, 1800-talets början.Återrop
1626LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
1627LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 000 SEK
1628LJUSSTAKAR, ett par. Troligen 1900-talets början. Louis XVI-stil.8 500 SEK
1629LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman 1777, mästare i Karlskrona 1766-1789. Rokoko.15 000 SEK
1630LJUSSTAKAR, ett par, av Eric Pettersson Krietz 1775, mästare i Stockholm 1753-1795/1805. Gustavianska.7 000 SEK
1631LJUSSTAKAR, ett par, av Hans Wicksten, mästare i Västerås 1782-1810/14. Sengustavianska.9 500 SEK
1632LJUSSTAKAR, ett par, av Hans Wicksten, mästare i Västerås 1782-1810/14. Sengustavianska.11 000 SEK
1633LJUSSTAKAR, fyra stycken, av Eric Pettersson Krietz 1794 (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Sengustavianska.22 000 SEK
1634TEKANNA, av Gudmund Östling 1778, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.8 000 SEK
1635TEKANNA, av Olof Artedius 1760, mästare i Jönköping 1753-79. Rokoko.9 500 SEK
1636TEKANNA, av Samuel Pilström 1779, mästare i Örebro 1768-1783/95. Rokoko.9 300 SEK
1637VINKANNA, av Johan Fredrik Logren 1776, mästare i Falun 1776-1787.10 000 SEK
1638VATTENCISTERN, av Israel Buhrman 1779, mästare i Stockholm 1773-1798/1812.18 500 SEK
1639KVARTER, av Johan Christopher Pohlitz 1727, mästare i Stockholm 1723-1742/45.7 000 SEK
1640KALLSKÅLSSKÅLAR två stycken, av Melchior Leffler 1819/25, mästare i Visby 1745-1791/1840.10 000 SEK
1641MATSKÅL, av Carl Petter Eckerström 1832, mästare i Västerås 1821-43/59.2 000 SEK
1642MATSKÅLAR, ett par. Melchior Leffle 1841, mästare i Visby 1745-91/1840.2 000 SEK
1643OBLATSKRIN, av Johan B. Sundberg 1786, mästare i Göteborg 1781-1812.12 000 SEK
1644GRÖTSKÅL, av Samuel Weigang 1795, mästare i Stockholm 1778-93/96.2 400 SEK
1645SKÅL, av Gustaf Lundwall 1756, mästare i Jönköping 1752-1768.3 000 SEK
1646BRÄNNVINSSKÅLAR, fyra stycken, av Gottlob Friedrich Baumann, mästare i Hudiksvall 1789-1826/31.13 500 SEK
1647BRÄNNVINSPLUNTOR, två stycken, av Hans Wicksten (en märkt 1808), mästare i Västerås 1782-1810/14.4 000 SEK
1648BÄGARE, ett par, av Mathias Rundquist 1826, mästare i Karlskrona 1778-1820/35.2 500 SEK
1649HANDFAT, sannolikt av Johan Johansson 1697, mästare i Stockholm 1677-1715/23.4 500 SEK
1650FAT, av Levin Caspar Schönfeldt 1706, mästare i Stockholm 1693-1715.9 000 SEK
1651FAT, av Melchior Beck 1741, mästare i Stockholm 1693-1747.Återrop
1652FAT, två stycken, av Gudmund Östling 1783/85, mästare i Vimmerby 1762-90.5 000 SEK
1653FAT, av Samuel Marnel 1764, mästare i Stockholm 1748-1775. Rokoko.2 700 SEK
1654STEKFAT, två stycken, av Lars Lundwall 1774, mästare i Jönköping 1761-1780/82.5 500 SEK
1655STEKFAT, av Eric Pettersson Krietz 1764 mästare i Stockholm 1753-95/1805.3 500 SEK
1655AGOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko.165 000 SEK
1656GOLVUR. Nygotik, 1800-talets första hälft.Återrop
1657Byråklocka (utan byrå), av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko, omkring år 1767.12 000 SEK
1658VÄGGPENDYL S. K. KARTELLUR. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI.15 000 SEK
1659VÄGGPENDYL, av Hans Wessman (verksam i Stockholm 1787-1805). Sengustaviansk.8 500 SEK
1660VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.6 800 SEK
1661KONSOLUR, av Johan Nyberg d. y. (verksam i Stockholm 1787-1801). Rokoko.Återrop
1662BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.32 000 SEK
1663BORDSPENDYL. Troligen Schweiz, 1700-tal.8 000 SEK
1664BORDSUR MED SPELVERK, av Stephen Rimbault verksam i London 1744-85. George III.95 000 SEK
1665BIBLIOTEKSUR. London, 1700-talets början.34 000 SEK
1666SOLUR. Sannolikt Nordeuropa, omkring år 1600.22 000 SEK
1667PILLAR CLOCK. Japan, 1800-tal.Återrop
1668BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.26 000 SEK
1669BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.Återrop
1670BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783-1806. Sengustaviansk.7 000 SEK
1671BORDSPENDYL, Sengustaviansk, Anders Lundstedt, (urmakare i Stockholm 1786-1820).Återrop
1672BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.32 000 SEK
1673BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal.36 000 SEK
1674BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
1675BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.13 000 SEK
1676BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.11 000 SEK
1677BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.7 500 SEK
1678BORDSPENDYL, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.12 000 SEK
1679BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm. Empire.15 000 SEK
1680BORDSUR MED SPELVERK. Mellaneuropa, 1800-talets andra hälft.40 000 SEK
1681URNA MED LOCK. Italien, 1800-tal.7 500 SEK
1682URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.26 000 SEK
1683URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.25 000 SEK
1684URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.24 000 SEK
1685SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.17 000 SEK
1686SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.7 000 SEK
1687BORDSPLATEAU, tre delar. Pierre Philippe Thomires art (1751–1843), Paris. Empire, 1800-talets början.150 000 SEK
1688PRYDNADSKANNOR, ett par. Troligen Frankrike, 1800-talets mitt.8 000 SEK
1689LOCKURNOR, ett par. Louis XVI-stil i Clodions art, 1800-tal.8 000 SEK
1690ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.17 000 SEK
1691ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.10 000 SEK
1692BRASUTENSILIER, tre delar, mässing, 1700-tal.6 000 SEK
1693PRIMKLOCKA. Troligen Holland, 1500-tal.7 000 SEK
1694DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.14 000 SEK
1695DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.7 000 SEK
1696ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.6 000 SEK
1697RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock.13 300 SEK
1698KUNG GUSTAF III (1746-1792), Encyclopedie ou dictionnaire universel...connoissances humaines. Planches, M. de Felice.70 000 SEK
1699JORDGLOB, av Åkerman 1760 och Akrel 1790.125 000 SEK
1700RAM, av Carl Corssar (spegelmakare i Stockholm 1791). Gustaviansk.9 000 SEK
1701FOTOGRAFI, föreställande August Strindberg, av Herman Andersson 1899.12 000 SEK
1702BROSCHYR. "HVITA STJERN LINIEN", "WHITE STAR LINE", "OLYMPIC & TITANIC". 45,000 TONS-VARDERA. GENERALAGENT CARL ERIKSSON.18 000 SEK
1703TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft.100 000 SEK
1704TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal.26 000 SEK
1705TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.40 000 SEK
1706TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.40 000 SEK
1707TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.37 000 SEK
1708GALJONSFIGUR, 1800-tal. Tidigare på briggen Berna från Gävle.60 000 SEK
1709MUMMY SARCOPHAGUS, Egypt, Third Intermediate Period, circa 700-800 BC.100 000 SEK
1710PLÅNBOK, SIDEN. 18,5 x 13 cm. Europa, omkring 1800.2 000 SEK
1711DÉCOUPURER, 2 st. Sannolikt Sverige, 1700-tal. 20 x 12,5 cm vardera, med samtida ram 24 x 16,5 cm vardera.3 000 SEK
1712BRODERAD TAVLA. Sverige omkring 1800. 27,5 x 32,5 cm, med samtida ram 38 x 42,5 cm.7 000 SEK
1713BRODERAD TAVLA. Sverige omkring 1800. 26,5 x 32 cm, med samtida ram 36 x 41,5 cm.5 000 SEK
1714FÄRGETSNING PÅ SIDEN, 3 ST. Sengustavianska. Ca 21 x 39,5 cm vardera, med ramar ca 29,5 x 48,5 cm vardera.17 000 SEK
1715DUK, linnedamast. 398,5 x 263 cm. Wadstena Fabrik.4 000 SEK
1716ÅKDYNA (agedyna). "Bäckahästen". Rölakan. 48 x 99 cm. Skåne omkring 1800.8 000 SEK
1717ÅKDYNA (agedyna). "Bebådelsen". Flamskväv. 52 x 96,5 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.19 000 SEK
1718RYA. 187 x 142 cm. Finland 1800-talets förra hälft.Återrop
1719RYA. 171,5 x 129,5 cm. Finland, daterad 1771.7 000 SEK
1720RYA. 202 x 138cm. Sverige/Finland. Daterad 1820.Återrop
1721ANTIKT NURATA SUZANI. 216,5 x 145,5 cm.23 000 SEK
1722ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 222,5 x 165 cm.5 000 SEK