Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
304VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.5 000 SEK
305VAS, porslin. Kina, 1900-tal.7 000 SEK
306URNA, porslin. Republik (1912-1949).9 000 SEK
307VAS, porslin. 1900-tal, med Qianlong fyra karaktärers märke.Återrop
308VAS, porslin. Kina, 1900-tal med rött sigillmärke.Återrop
309PENSELSTÄLL, porslin. 1900-tal med Qianlongs fyra karaktärer i blått.55 000 SEK
310BRICKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).3 000 SEK
311PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, troligen republik (1912-1949).40 000 SEK
312PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.11 000 SEK
313LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal.Återrop
314MÅLNINGAR, två stycken, tusch och färg på papper. Qing dynastin, troligen 1600-tal.Återrop
315OLJEMÅLNING, Kvinnoporträtt. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
316RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, i Lin Chuns art (aktiv ca 1174-1189), Qing dynastin, 1700-tal.70 000 SEK
317MÅLNING, jaktsällskap ("A Tangut Hunting Party"), Qing dynastin troligen 1600-tal.50 000 SEK
318MÅLNING, landskap med fåglar ("Golden Pheasant, Peonies and Bamboos)", Qing dynastin, troligen 1700-tal.95 000 SEK
319RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, figurer i landskap, Qing dynastin 1800-tal.155 000 SEK
320RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, landskap med figurer. Troligen av kvinnlig konstnär (Yinhu från Tongjin), Qing (1644-1912).36 000 SEK
321RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal.15 000 SEK
322MÅLNING med KALLIGRAFI, attribuerad till Fei Danxu (1801-1850). Kvinna i båt.20 000 SEK
323ALBUM, med 80 målningar och kalligrafi, sen Qing dynasti (1644-1912).525 000 SEK
324ALBUM med 10 EROTISKA MÅLNINGAR. Sen Qing dynastin/ tidigt 1900-tal.8 500 SEK
325Cheng Qinwang, KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.46 000 SEK
326Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI. Xingshu. Signerad samt med två sigill.8 000 SEK
327KALLIGRAFI, Kaishu. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
328KALLIGRAFI, Qing dynastin 1800-tal.Återrop
330KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.75 000 SEK
331MÅLNING av QI BAISHI (1864-1957). Krabbor och höstlöv, signerad med dedikation.2 900 000 SEK
332Zao Wou-ki, FÄRGLITOGRAFI, "La Vieille Ville" 1953, av Zhao Wuji, signerad med blyerts epreuve d'artiste.50 000 SEK
333Zao Wou-ki, FÄRGAKVATINT, utan titel av Zhao Wuji, signerad med blyerts 16/100, 1974.30 000 SEK
334RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, motiv från Beijings Universitet, daterad Yanjing (Beijing) våren 1937.190 000 SEK
335BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji", utgiven av Rong Bao Zhai xin ji, 1952, illustrerad med 22 färgträsnitt.10 000 SEK
336BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.28 000 SEK
337BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.26 000 SEK
338BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji", utgiven av Rong Bao Zhai xin ji, 1952, illustrerad med 22 färgträsnitt.12 000 SEK
339BOK, E. A. Strehlneek, "Chinese Pictorial Art. Collection E. A. Strehlneek", Shanghai 1914.4 500 SEK
340BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul".Återrop
341BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei.9 000 SEK
342BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society.5 000 SEK
343BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst.2 600 SEK
344BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk.4 000 SEK
345BÖCKER, 11 stycken, om Jade.4 000 SEK
346BÖCKER, 7 stycken. Kinesiskt konsthantverk.8 000 SEK
347KESI, 4 paneler. Siden och guldtråd, sen Qing dynastin (1644-1912).26 000 SEK
348RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal.2 000 SEK
349MÅLNING, Japan. Okänd konstnär, signerad Chõu, de sju lyckogudarna.4 500 SEK
351SHUNGA, träsnitt, Japan 1700/1800-tal.200 SEK
352SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912).7 500 SEK
352ASHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912).Återrop
353ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900.6 000 SEK
354MINNESALBUM, fotografier. Kronprinsparets besök i Tokyo, 1926.3 000 SEK
355URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).145 000 SEK
356URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
357TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
358TEKANNA, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).9 600 SEK
359PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
360FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
361SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), med Yongle fyra karaktärers märke.25 000 SEK
362BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
363VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.14 000 SEK
364FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.13 000 SEK
365FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.19 000 SEK
366SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Jiaqings sigillmärke.Återrop
367FIGURIN, keramik. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
368FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
369STEKFAT, två större samt ett mindre, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).38 000 SEK
370STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).44 000 SEK
371STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).11 000 SEK
372SERVERINGSFAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).12 000 SEK
373STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
374STEKFAT samt FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).13 000 SEK
375TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).Återrop
376TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).5 000 SEK
377TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).22 000 SEK
378TALLRIKAR, sex stycken, samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).Återrop
379TALLRIKAR, fyra stycken (2+2), kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).6 500 SEK
380FISKTERRIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).291 000 SEK
381TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).Återrop
382STEKHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
383STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).18 000 SEK
384TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.10 000 SEK
385TALLRIKAR, ett par, porslin. Yongzheng (1723-1735).Återrop
386BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, 1700-tal.10 000 SEK
387TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.5 000 SEK
388TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.13 000 SEK
389TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770.13 000 SEK
390TALLRIK, porslin. Qing dynastin, circa 1730-40.6 000 SEK
391TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1795.4 000 SEK
392SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK
393TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).16 000 SEK
394TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).13 000 SEK
395TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).10 000 SEK
396TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
397DOSA med LOCK, kompaniporslin och förgyllt silver. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).19 000 SEK
398VAS, mjukt porslin. Qing dynastin, 1700-tal.4 000 SEK
399TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).5 000 SEK
400TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
401SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
402URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).19 000 SEK
403TESERVIS, sju delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 800 SEK
404TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK