Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
610Anshelm Schultzberg, Vårlandskap, Grangärde.75 000 SEK
611Anna Palm de Rosa, Utsikt över Norrbro med Kungliga Slottet och Operan.34 000 SEK
612Jacob Silvén, Sommarlandskap.9 500 SEK
613ERIK WEDELIN, olja på duk,signerad E. Wedelin och daterad D.f 1874.Återrop
614Karl Nordström, "Två ungdomar i trädgården".100 000 SEK
615PRINS EUGEN, duk uppklistrad på pannå, signerad Eugen och daterad 1906.Återrop
615AAnders Zorn, Mandolinspelerskan.Återrop
616Carl Larsson, Lilla Hyttnäs.46 000 SEK
617Gunnar Widforss, "Waterfalls".16 000 SEK
618Gunnar Widforss, Träd, Yosemite Valley.32 000 SEK
619Oskar Bergman, Fallande snö.14 000 SEK
620Bernhard Oscarsson, Vintervy över Birger Jarlsgatan.Återrop
621Carl Larsson, "Utspökning" / "Esbjörn utklädd".2 800 000 SEK
622Bruno Liljefors, "Uppländskt landskap".220 000 SEK
623Carl Larsson, "Sven (med stämjernet)".650 000 SEK
624Johan Tirén, Vadande samepojkar med hundar.35 000 SEK
625CARL JOHANSSON, olja på duk, signerad Carl Johansson och daterad Dufed -84.Återrop
626Carl Larsson, "Härbre i vintersol".42 000 SEK
627Johan Tirén, Vaktpasset.48 000 SEK
628Helmer Osslund, "Abiskojokk".Återrop
629Helmer Osslund, Älvlandskap, Ångermanland.32 000 SEK
630Helmer Osslund, "Höstdag vid Torne Träsk".102 000 SEK
631Helmer Osslund, Rodnande skyar, Höga Kusten.Återrop
632Helmer Osslund, Från Italiens inland.115 000 SEK
633Carl Larsson, "Nu är det jul igen" / "Julafton".2 250 000 SEK
634Johan Ericson, Månsljus över viken.30 000 SEK
635Georg von Rosen, "Sfinxen vid Gizeh".15 000 SEK
636Robert Thegerström, "Uppe i bergen, Dalarö".6 500 SEK
637Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron".12 000 SEK
638Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros.12 000 SEK
639JOHN BAUER, blandteknik, signerad J.B och daterad 10.Återrop
640Karl Nordström, "Stormdag med brytande sjö på klipporna".10 000 SEK
641John Bauer, "En riddare red fram".450 000 SEK
642Ernst Josephson, "Dynamiten".90 000 SEK
643Ernst Josephson, "Blommans själ (Brevets hemlighet)".200 000 SEK
644Jenny Nyström, "Göta, Svea och Freja".28 000 SEK
645Elsa Beskow, "Flicka vid rödvinsbuske".34 000 SEK
646Jenny Nyström, Lyckotomten.60 000 SEK
647Bruno Liljefors, Orrtupp.70 000 SEK
648Olle Hjortzberg, Stilleben med krasse och rosor.45 000 SEK
649Henrik Nordenberg, Kvinna vid fönster.120 000 SEK
650Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".42 000 SEK
651ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1890, signerad med blyerts.Återrop
652ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1898, signerad med blyerts.Återrop
653Anders Zorn, "Byst".10 200 SEK
654Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".18 000 SEK
655Anders Zorn, "Grodan".8 000 SEK
656ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1910, signerad med blyerts.Återrop
657Anders Zorn, "Fiskare i Saint Ives".Återrop
658ANDERS ZORN, etsning (I état II), 1900, signerad med blyerts,Återrop
659ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.Återrop
661PRINS EUGEN, etsning, 1891, signerad med blyerts samt dedikation 'Till Thorsten Laurin'.Återrop
662Axel Fridell, "Mr. Simmons (Tidningsläsaren)".58 000 SEK
663Edvard Munch, "Ingse Vibe".44 000 SEK
664ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1916, signerad med blyerts.Återrop
665CARL LARSSON, etsning, 1896 (upplagan högst 15 exemplar), signerad med blyerts.Återrop
666Carl Larsson, "Självporträtt i målarblus".14 000 SEK
667CARL LARSSON, etsning (II état av II), 1896 (upplagan högst 25 exemplar), signerad med blyerts.Återrop
668Samling om nio etsade självporträtt av Svenska konstnärer.Återrop
669Isaac Grünewald, "Självporträtt".8 000 SEK
670ARTHUR SJÖGREN, färglitografisk affisch, 1895, tryckt av Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm.Återrop
671ALBERT ENGSTRÖM, färglitografisk affisch, 1922, tryckt av A. Lindgren & Söner, utgiven av Propaganda Centralen N.E.J.Återrop
672David Petrovich Sterenberg, Porträtt av Majakowskij.Återrop
673David Petrovich Sterenberg, Stilleben (3).Återrop
674David Petrovich Sterenberg, Landskap (3).Återrop
675David Petrovich Sterenberg, Arbetare (2).Återrop
676Anders Zorn, "Självporträtt med modell II".38 000 SEK
677Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".28 000 SEK
678Anders Zorn, "Théodore Roosevelt".7 000 SEK
679Anders Zorn, "Grover Cleveland II".6 000 SEK
680Anders Zorn, "Mrs. Clevland II".16 000 SEK
681Anders Zorn, "Fatbur (Dalgarderob).8 000 SEK
682Anders Zorn, "Söndagsmorgon".22 000 SEK
683Anders Zorn, "Musik i stugan".4 000 SEK
684Anders Zorn, "Irländska".30 000 SEK
685Anders Zorn, "Valsen".75 000 SEK
686Anders Zorn, "Natteffekt III".Återrop
687ANDERS ZORN, etsning (III état av V), 1892, signerad med blyerts.Återrop
688Anders Zorn, "Antonin Proust".12 000 SEK
689Anders Zorn, "Auguste Rodin".5 500 SEK
690Anders Zorn, "Axel Herman Hägg II".14 000 SEK
691Anders Zorn, "Per Hasselberg".14 000 SEK
692Anders Zorn, "Prins Eugen".7 000 SEK
693ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1884, signerad med blyerts.Återrop
694ANDERS ZORN, etsning i rött, 1891 (upplagan 15-20 exemplar, troligen endast ett fåtal i rött), signerad med blyerts.Återrop
695Anders Zorn, "Turkisk dam med slavinna".19 000 SEK
696ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1884, signerad i blyerts.Återrop
697Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".14 000 SEK
698Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".22 000 SEK
699ANDERS ZORN, etsning, ca. 1897 (upplagan 9-10 exemplar), signerad med blyerts.Återrop
700Anders Zorn, "Isabella Gardener".22 000 SEK
701ANDERS ZORN, etsning (état III av III), 1901, signerad med blyerts.Återrop
702Anders Zorn, "Mrs. Thompson Seton".11 000 SEK
703ANDERS ZORN, etsning, 1904 (upplagan 35 exemplar), signerad med blyerts.Återrop
704ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1898 (upplagan 18-20 exemplar), signerad med blyerts.Återrop
705Anders Zorn, "Sittande negress".8 000 SEK
706ANDERS ZORN, etsning (I état av II), 1903 (fåtal exemplar), signerad med blyerts.Återrop
707ANDERS ZORN, etsning, 1884, signerad med blyerts.Återrop
708Anders Zorn, "Mormor III".11 000 SEK
709ANDERS ZORN, etsning (troligen ej beskrivet état mellan I och II, före signturen i II état), 1884 signerad med blyerts.Återrop