Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
710Anders Zorn, "Omnibus".24 000 SEK
711Anders Zorn, "Kusinerna".36 000 SEK
712Anders Zorn, "Herr och Fru Fürstenberg".5 500 SEK
713ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1888, signerad med blyerts av Zorn samt av Snoilsky.Återrop
714Anders Zorn, "Skarprättare i Siebenbürgen".10 000 SEK
715Anders Zorn, "Sorg I".18 000 SEK
716Anders Zorn, "Uno Stadius".5 500 SEK
717Anders Zorn, "Badande gossar på stranden".22 000 SEK
718ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1901, signerad med blyerts.Återrop
719Anders Zorn, "Prinsessan Ingeborg I".8 500 SEK
720Anders Zorn, "Änkedrottning Sophia".6 000 SEK
721ANDERS ZORN, Etsning (troligen ej beskrivet etát mellan II och III), 1890, signerad med tusch och daterad '90.Återrop
722Anders Zorn, "Självporträtt med inskription 1904".14 000 SEK
723ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1897, signerad med blyerts.Återrop
724Anders Zorn, "Henry Marquand".12 000 SEK
725Anders Zorn, "Emma Rasmussen".7 000 SEK
726Tore Strindberg, "Krokus".120 000 SEK
727Arvid Knöppel, Rådjurskalv.17 000 SEK
728Arvid Knöppel, Diande rådjurskid.17 000 SEK
729Carl Milles, Hind ur "Dianas jakt".50 000 SEK
730Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").Återrop
731Carl Eldh, "Ungdom".9 500 SEK
732Ruth Milles, Ung flicka med kappsäck.20 000 SEK
734CARL MILLES, skulptur, brons, Stämpelsignerad CM samt M Carl och numrerad 2/12.Återrop
735Carl Milles, "Solglitter", "Najad på delfin".300 000 SEK
736Emil Näsvall, "Maj".9 000 SEK
737Christian Eriksson, "Elof".9 000 SEK
738Rudolf Tegner, "De tørstige børn".14 000 SEK
739Emil Näsvall, Stående kvinna.16 000 SEK
741Carl Milles, "Jona och valfisken".115 000 SEK
742Carl Milles, "Engelbrekt".85 000 SEK
743Carl Milles, "Flygande hästen".370 000 SEK
744OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.Återrop
745Ganymedes.14 000 SEK
746Antonio Canova Efter, Tre Gracer.34 000 SEK
747JOSEPH CHINARD, efter, skulptur, marmor.Återrop
748Denys Puech, Vacker nymf.85 000 SEK
749JUDITH GAUTIER, skuptur,"Tracaldabas", brons, signerad.Återrop
750Ernest Justin Ferrand Efter. Brunpatinerad brons, höjd, "Le pêcheur de congres".10 000 SEK
751Mathurin Moreau, Vid brunnen.18 000 SEK
752Cyrus Edwin Dallin, "Appeal of the great spirit".280 000 SEK
753David Wretling, Orfeus.7 500 SEK
754Christian Eriksson, "Elof".8 500 SEK
755Carl Eldh, "Ungdom".65 000 SEK
756Renée Sintenis, Liggande nyfött föl.26 000 SEK
757Arvid Knöppel, Bisonoxe.8 000 SEK
758JUSSI MÄNTYNEN, skulptur, brons, Signerad J. Mäntynen och daterad 1938.Återrop
759Axel Petersson Döderhultarn, ”Rokokokavaljer”.44 000 SEK
760Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5).26 000 SEK
761Axel Petersson Döderhultarn, "Begravning" (9).40 000 SEK
762Carl Holsoe, Arbete i skymningstimmen.130 000 SEK
763Carl Holsoe, Interiör.60 000 SEK
764PAUL FISCHER. Olja på pannå. Sign Paul Fischer.Återrop
765PAUL FISCHER. Olja på duk på pannå. Sign Paul Fischer.Återrop
766Paul Fischer, Gatuscen, Kobmagergade i Köpenhamn.Återrop
767Peder Mork Mönsted, Vinterlandskap med ekipage.130 000 SEK
768Anton Melbye, Fartyg utanför fransk kuststad.20 000 SEK
769Carl Locher, Aftonstämning, Skagen.48 000 SEK
771Hans Dahl, "Heimfahr am abend, Westnorwegen" (Hemfärd från arbetet, Västnorge).32 000 SEK
772Hans Dahl, Flicka vid fjällsjö.65 000 SEK
773BERNDT LINDHOLM, olja på duk, signerad.Återrop
774Berndt Lindholm, Västkustmotiv från Långedrag.Återrop
775Helene Schjerfbeck, "Flicka i grönt".900 000 SEK
776Helene Schjerfbeck, "Cypresser, Fiesole".570 000 SEK
777George Clairin, "Marché Espagnol".Återrop
778ELEANOR FORTESCUE-BRICKDALE. Akvarell. Sign EFB.Återrop
779Adam Styka, "Le marché au Marrakech".Återrop
780LÉON FRANCOIS COMERRE. Olja på duk. Sign Leon Comerre samt L.Comerre.Återrop
781CHRISTIAN KROHG, signerad C. Krohg, uppfodrad duk.Återrop
782David Klöcker Ehrenstrahl, "Carolus. XII. Rex Suecia." (1682-1718).140 000 SEK
783David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Konung Karl XI (1655-1697) på hästen Brilliant i slaget vid Lund 1676.170 000 SEK
784DAVID VON KRAFFT, hans ateljé, olja på duk.Återrop
785Justus (Joost) van Egmont Tillskriven, "Konung Karl X Gustaf" (1622-1660).110 000 SEK
786Ulrica Fredrica Pasch, "Kronprins Gustaf III" (1746-1792).Återrop
787Ulrica Fredrica Pasch, "Hertig Karl" (Karl XIII) (1748-1818).Återrop
788David von Krafft, "Konung Karl XII" (1682-1718).80 000 SEK
789Mikael Dahl Tillskriven, Dam i röd klänning.22 000 SEK
790Mikael Dahl Tillskriven, Porträtt av kvinna i röd klänning, knäbild.21 000 SEK
791MARTIN MIJTENS D.Ä, olja på duk, "Karl XI" (1655-1697).Återrop
792Per Krafft d.y. Tillskriven, Vanitas med ung dam och kranium.13 000 SEK
793Johan Joachim Streng, "Carl Carleson" (1703-1761).25 000 SEK
794Johan Henrik Scheffel, "Knut Gustaf Sparre" (1684-1733).25 000 SEK
795Alexander Roslin, "George Marye de Merval" (1738-) & "Marie Anne Eléonore Le Planquois".Återrop
796Johan Gustaf Sandberg, Cupid eller Cesarion visar Cleopatra en byst av Mark Anthony eller Julius Cesar.Återrop
797Christian M Broberg, "L'Amour asiatique" (Asiatisk kärlek).36 000 SEK
798Lorens Pasch d y Hans krets, Barn lekande med insekter.28 000 SEK
799Axel Otto Mörner, Stockholm med Bondeska palatset, Helgeandsholmen och Stockholms slott.13 000 SEK
800Alexander Roslin, Porträtt av rysk greve, förmodligen Greve Schuwaloff.360 000 SEK
801Louis Belanger, "Utsikt över staden från Djurgårdslandet".460 000 SEK
802Louis Belanger, Bergigt landskap med figurstaffage.Återrop
803Adolf Ulrik Wertmüller, "Comte Stanislas-Marie-Adelaide Clermont-Tonnerre" (1757-1792).90 000 SEK
804Pehr Hilleström, "En piga höser såppa utur en kiettel - i en skål".160 000 SEK
805Pehr Hilleström, "Scen ur La belle Arsène" (Akt III, scen 8).85 000 SEK
806Pehr Hilleström, "Engelbreckt och K:Eric XIII".26 000 SEK
807Pehr Hilleström, "En Qvinna slagtar höns".Återrop
808Pehr Hilleström, "Ett fruentimmer loppar sig vid ljus".Återrop
809Pehr Hilleström, Interiör av en klensmedja med en smed i arbete.70 000 SEK
810Pehr Hilleström, "Ritande gossar".36 000 SEK
811Marcus Larsson, Skonare i storm.38 000 SEK
812Marcus Larsson, Skeppsbrott under glödande himmel.130 000 SEK