Modern & Nordic Design 591

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
71Edward Hald, skål, slipgraal, Orrefors 1948.Slipgraal.
99Dale Patrick Chihuly, skulptur, 2 delar, Seattle, USA 1983.Den större med spricka i botten.
139Stig Lindberg, schackpjäser, 31 st, Gustavsberg 1970-tal.Skall vara 31 st.
167Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 11.075 kr.
169Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.Retusch på fotringen.
172Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 8.860 kr.
174Berndt Friberg, vaser, 5 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1970-tal.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 15.505 kr.
175Berndt Friberg, vaser, 4 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1973-76.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 13.290 kr.
182Berndt Friberg, vaser, 2 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 6.645 kr.
185Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 11.075 kr.
192Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 6.645 kr.
193Anders Bruno Liljefors, vaser, 2 st och skål, Gustavsberg studio ca 1950.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 6.645 kr.
194Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 4.430 kr.
195Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.Lagningar/ retuscher kring hästarnas öron.
204Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.Det minsta ägget med kantnagg.
233Ingrid Herrlin, korg med 30 gröna äpplen och vagn, Sverige ca 1988.Korg och kärra med lagningar.
348Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.Den totala längden är cirka 330 cm.
392OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.Kedjan senare, the chain later.
430Alvar Aalto, serveringsvagn, licenstillverkad av Aalto Design Hedemora för Artek, Sverige 1946-56, modell 900.Kakelplattorna ersatta.
445Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009.Skall vara 2009.
495Barbro Nilsson, MATTA. "Rosengång, röd". Rosengång. 181,5 x 81,5 cm. Signerad AB MMF BN.Följerätt!
504Barbro Nilsson, MATTA. "Falurabatten grön". Flossa. 255,5 x 188,5 cm. Signerad AB MMF BN.Följerätt!

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
105

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.