Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
148 föremål
124. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930.
124. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
194. Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.
194. Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
236. Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.
236. Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
153. Stig Lindberg, plakett, Gustavsbergs studio 1960-tal.
153. Stig Lindberg, plakett, Gustavsbergs studio 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
151. Stig Lindberg, vas, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
151. Stig Lindberg, vas, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
141. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972.
141. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
150. Stig Lindberg, vas "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
150. Stig Lindberg, vas "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
140. STIG LINDBERG, vas, stengods. Gustavsberg studio 1976.
140. STIG LINDBERG, vas, stengods. Gustavsberg studio 1976.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
188. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
125. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957.
125. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
186. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72.
186. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
155. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1969.
155. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
156. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970-tal.
156. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
158. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg studio 1977.
158. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg studio 1977.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
147. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
147. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
183. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
183. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
115. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
115. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
116. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
126. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal.
126. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
123. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
123. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
231. Eva Bengtsson, fat, Frillesås.
231. Eva Bengtsson, fat, Frillesås.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
244. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
244. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
211. Tyra Lundgren, fågelunge, Sverige.
211. Tyra Lundgren, fågelunge, Sverige.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
177. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
177. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
189. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972.
189. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
190. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
143. Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
143. Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. Stig Lindberg, lampfot, Gustavsbergs studio 1970.
138. Stig Lindberg, lampfot, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
137. Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
137. Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1971-72.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
192. Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.
192. Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
157. Stig Lindberg, flaskor, 4 st, Gustavsbergs studio 1972-76.
157. Stig Lindberg, flaskor, 4 st, Gustavsbergs studio 1972-76.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
144. Stig Lindberg, urna, Gustavsbergs studio 1970.
144. Stig Lindberg, urna, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
226. Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.
226. Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
173. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
173. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
196. Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.
196. Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
204. Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.
204. Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1954.
149. Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1954.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
256. Pablo Picasso, fat, "Oiseau à la huppe", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
256. Pablo Picasso, fat, "Oiseau à la huppe", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
205. HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.
205. HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.
185. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
178. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976.
178. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
167. Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.
167. Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
170. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
170. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
220. Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.
220. Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
227. Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.
227. Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
199. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
199. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
148. Stig Lindberg, fat, fajans, Gustavsbergs studio 1940-tal, unikt.
148. Stig Lindberg, fat, fajans, Gustavsbergs studio 1940-tal, unikt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
120. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960.
120. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
129. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
129. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
195. Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.
195. Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
142. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.
142. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
210. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
210. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
118. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
118. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
247. Rut Bryk, plakett/ fat, Arabia, Finland.
247. Rut Bryk, plakett/ fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
169. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
169. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
184. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
184. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
245. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
245. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
243. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
243. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
242. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
242. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
166. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1970-tal.
166. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1970-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
209. Hans Hedberg, askar, 4 st, Biot, Frankrike.
209. Hans Hedberg, askar, 4 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
203. Hans Hedberg, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
203. Hans Hedberg, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
160. Stig Lindberg, servisdelar, 29 st "Löja", Gustavsberg 1948-62.
160. Stig Lindberg, servisdelar, 29 st "Löja", Gustavsberg 1948-62.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
260. Pablo Picasso, kanna, "Sujet poule", Madoura, Vallauris, Frankrike ca 1954.
260. Pablo Picasso, kanna, "Sujet poule", Madoura, Vallauris, Frankrike ca 1954.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
135. STIG LINDBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio 1961.
135. STIG LINDBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
187. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.
187. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
176. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
176. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
180. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
168. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976.
168. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
179. Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75.
179. Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
181. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972.
181. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
136. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
136. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK