Modern & Nordic Design 591

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
502Marianne Richter, MATTA. "Gula trädet". Flossa. 460,5 x 260 cm. Signerad AB MMF MR.220 000 SEK
503Marianne Richter, MATTA. "Gula trädet". Flossa. 195 x 130,5 cm. Signerad AB MMF MR.Återrop
504Barbro Nilsson, MATTA. "Falurabatten grön". Flossa. 255,5 x 188,5 cm. Signerad AB MMF BN.60 000 SEK
505MATTA, "Blommattan", flossa, 170 x 123,5 cm, signerad AB MMF AD.Återrop
506Barbro Nilsson, MATTA. "Bankrabatten grön". Flossa. 109 x 85,5 cm. Signerad AB MMF BN.18 000 SEK
507Barbro Nilsson, MATTA. "Bankrabatten grön". Flossa. 107 x 83,5 cm. Signerad AB MMF BN.20 000 SEK
508Judith Johansson, MATTA. "Vågspel". Flossa. 253 x 183,5 cm. Signerad JJ.14 000 SEK
509MATTA, "Vita spetsporten", reliefflossa, 144,5 x 91,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
510MATTA. Reliefflossa. 341 x 163 cm. Sverige 1950-60-tal.26 000 SEK
511Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Vit botten". Rölakan. 345,5 x 241 cm. Signerad AB MMF.20 000 SEK
512Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 326,5 x 227,5 cm. Signerad MMF.48 000 SEK
513Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Grön äng". Rölakan. 306 x 200,5 cm. Signerad AB MMF.42 000 SEK
514Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 295 x 203 cm. Signerad MMF.15 000 SEK
515Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 291 x 199,5 cm. Signerad MMF.20 000 SEK
516Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 301 x 200 cm. Signerad AB MMF.44 000 SEK
517Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 351 x 250,5 cm. Signerad AB MMF.55 000 SEK
518Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Blå heden". Rölakan. 265 x 180 cm. Signerad AB MMF.20 000 SEK
519Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 303,5 x 205,5 cm. Signerad AB MMF.38 000 SEK
520Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 245,5 x 178 cm. Signerad AB MMF.15 000 SEK
521Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 362,5 x 221 cm. Signerad AB MMF.75 000 SEK
522Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Ljusa plador". Rölakan. 259,5 x 163 cm. Signerad AB MMF.18 000 SEK
523Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Shell". Rölakan. 174,5 x 91 cm. Signerad AB MMF.15 000 SEK
524Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA. "Gulbroka". Rölakan. 210,5 x 132,5-135,5 cm. Signerad AB MMF AMF.46 000 SEK
525Marianne Richter, MATTA. "Gula havet". Rölakan. 159 x 86,5 cm. Signerad AB MMF MR.8 000 SEK
526Barbro Nilsson, MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 327 x 211 cm. Signerad AB MMF BN.100 000 SEK
527Barbro Nilsson, MATTA. "Salerno kallröd med enkel bård". Rölakan. 315,5 x 217,5 cm. Signerad AB MMF BN.150 000 SEK
528Barbro Nilsson, MATTA. "Salerno blå". Rölakan. 323 x 239,5 cm. Signerad AB MMF BN.90 000 SEK
529MATTA. Rölakan. 294 x 250 cm. Signerad SH.16 000 SEK
530EN GALLERIMATTA, "Viggen", rölakan, 259 x 123,5 cm, signerad SH BK.Återrop
531Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 305,5 x 196,5 cm. Signerad CD.Återrop
532Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 304,5 x 203 cm. Signerad CD.48 000 SEK
533Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 242,5 x 154 cm. Signerad CD (Carl Dangel),22 000 SEK
534MATTA, rölakan, ca 218,5 x 147 cm, Signerad KLH IK.Återrop
535MATTA. Rölakan. 308,5 x 199 cm. Signerad C V.12 000 SEK
536MATTA. Rölakan. 302 x 200 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.16 000 SEK
537Barbro Nilsson, MATTA. "Falurutan Grå". Rölakan. 208 x 146,5 cm. Signerad AB MMF BN.30 000 SEK
538Barbro Nilsson, MATTA. "Falurutan röd". Rölakan. 246 x 187,5 cm. Signerad AB MMF BN.55 000 SEK
539Barbro Nilsson, MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 218,5 x 151 cm. Signerad AB MMF BN.36 000 SEK
540Edna Martin, MATTA. "Flickorna i fönstret". Rölakan. 254 x 200 cm. Signerad SH.25 000 SEK
541Nordiska Kompaniets Textilkammare, MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 249,5 x 171,5 cm. Signerad NKT.19 000 SEK
542Agda Österberg, MATTA. Rölakan. 165,5 x 159 cm. Signerad AÖ samt à tergo AGDA ÖSTERBERG.48 000 SEK
543Ingrid Dessau, MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 349,5 x 242,5 cm. Signerad KLH ID.24 000 SEK
544Agda Österberg, MATTA. Rölakan. 302 x 198 cm. Signerad A Ö.55 000 SEK
545MATTA. Rölakan. 307 x 178 cm. Signerad AGDA ÖSTERBERG.Återrop
546Marianne Richter, MATTA. "Fasad Grön". Rölakan. 273,5 x 236,5 cm. Signerad AB MMF MR.60 000 SEK
547Marianne Richter, MATTA. "Muren, grön". Rölakan. 255,5 x 198 cm. Signerad AB MMF MR.34 000 SEK
548Alice Lund, MATTA. "Stenar i vatten". Rölakan. 303,5 x 242 cm. Signerad AL ALT.38 000 SEK
549Barbro Nilsson, MATTA. "Violetta röd". Tät rya. 179 x 129,5 cm. Signerad AB MMF BN.16 000 SEK
550Kaisa Melanton, MATTA."Skärgårdsmattan". Tät rya. 327,5 x 263 cm. Signerad AB MMF KM.Återrop
551Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Gulrundeln". Rya. 189 x 81,5 cm. Signerad AB MMF.Återrop
552Marianne Richter, MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 253 x 191 cm. Signerad AB MMF MR.42 000 SEK
553Marianne Richter, MATTA. "Solrosen gul" Rya. 187 x 179,5 cm. Signerad AB MMF MR.6 000 SEK
554Barbro Nilsson, MATTA. "Marina, ljus". Rya. 402,5 x 312 cm. Signerad AB MMF BN.75 000 SEK
555Barbro Nilsson, MATTA. "Marina". Rya. 227 x 152 cm. Signerad AB MMF BN.Återrop
556Barbro Nilsson, MATTA. "Sandbotten". Rya. 364 x 262 cm. Signerad AB MMF BN.70 000 SEK
557Josef Frank, MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 399 x 296 cm. Josef Frank, Svenskt Tenn.105 000 SEK
558Josef Frank, MATTA. "Odjursmattan" även "Matta nr 7". Handtuftad. 181,5 x 123,5 cm. Design av Josef Frank för Svenskt Tenn.75 000 SEK