Modern & Nordic Design 591

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
202Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.28 000 SEK
203Hans Hedberg, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.13 000 SEK
204Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.13 000 SEK
205HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.Återrop
206Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.95 000 SEK
207Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.14 000 SEK
208Hans Hedberg, äpple, Biot, Frankrike.40 000 SEK
209Hans Hedberg, askar, 4 st, Biot, Frankrike.14 000 SEK
210Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.16 000 SEK
211Tyra Lundgren, fågelunge, Sverige.15 000 SEK
212Tyra Lundgren, relief "Duvan Columbus", egen ateljé 1950-60-tal.7 000 SEK
213Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.13 000 SEK
214Tyra Lundgren, relief "Tupp".10 000 SEK
215Tyra Lundgren, relief "Gula fiskar", egen ateljé, sannolikt 1950-tal.6 500 SEK
216Tyra Lundgren, relief "Skelettfisken", egen ateljé 1950-tal.8 500 SEK
217Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.9 500 SEK
218Tyra Lundgren, relief "En fågel sjunger i gryningen bland stora blad", egen ateljé 1950-tal.18 000 SEK
219Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.5 000 SEK
220Tyra Lundgren, relief "Duvabstraktion", egen ateljé, 1960-tal.8 000 SEK
221Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.5 500 SEK
222Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.8 000 SEK
223Tyra Lundgren, relief "Ögonfåglar under stjärnhimmel", egen ateljé 1968.12 000 SEK
224Tyra Lundgren, relief "Flygande fågel mot sol", egen ateljé 1960-tal.16 000 SEK
225Tyra Lundgren, relief "Fågelunge med röd sol", egen ateljé, 1960-tal.7 000 SEK
226Tyra Lundgren, relief "Duvan kråmar sig", egen ateljé 1960-tal.7 000 SEK
227Tyra Lundgren, relief "De hungriga", egen ateljé 1950-tal.9 000 SEK
228Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.7 000 SEK
229Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.7 000 SEK
230Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.9 000 SEK
231Eva Bengtsson, fat, Frillesås.8 500 SEK
232Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås.16 000 SEK
233Ingrid Herrlin, korg med 30 gröna äpplen och vagn, Sverige ca 1988.Återrop
234Patrick Nordström, urna, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1910-20-tal.13 000 SEK
235Carl Halier, & KNUD ANDERSEN (1892-1966), urna med lock och fot av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark 1935.22 000 SEK
236Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.3 000 SEK
237Axel Salto, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1956.105 000 SEK
238Birger Kaipiainen, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.46 000 SEK
239Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.17 000 SEK
240BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, Arabia, Finland 1940-tal.Återrop
241Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland ca 1971.24 000 SEK
242Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.Återrop
243Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.10 000 SEK
244Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.5 000 SEK
245Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.10 000 SEK
246Rut Bryk, relief, Arabia, Finland.28 000 SEK
247Rut Bryk, plakett/ fat, Arabia, Finland.20 000 SEK
248Rut Bryk, skulptur, Finland 1960-tal.50 000 SEK
249Michael Schilkin, skulptur, apa, Arabia, Finland ca 1960.18 000 SEK
250Pablo Picasso, fat, "Tëte de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, France 1952.135 000 SEK
251Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.195 000 SEK
252Pablo Picasso, kanna, "Femme du barbu", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.22 000 SEK
253Pablo Picasso, fat "Poisson Chiné", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.60 000 SEK
254Pablo Picasso, kanna, "Visage aux yeux rieurs", Madoura, Vallauris, Frankrike 1969 (A Ramié nr 608).200 000 SEK
255Pablo Picasso, fat, "Picador", Madoura 1952.24 000 SEK
256Pablo Picasso, fat, "Oiseau à la huppe", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.14 000 SEK
257Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956.26 000 SEK
258Pablo Picasso, fat, "Nature Morte", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.60 000 SEK
259Pablo Picasso, fat "Visage No 197", Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.Återrop
260Pablo Picasso, kanna, "Sujet poule", Madoura, Vallauris, Frankrike ca 1954.14 000 SEK
261Pablo Picasso, kanna, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955.Återrop
262Pablo Picasso, fat, "Picador et taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike 1959.28 000 SEK
263Knut Fjaestad, fåtölj, jugend, tidigt 1900-tal.150 000 SEK
264Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.8 500 SEK
265Gösta Eugén Almgren, bordslampa, Otto Meyer, Stockholm 1918, jugend.9 000 SEK
266Muller Frères, takampel, Lunéville, Frankrike 1900-talets början.11 000 SEK
267HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.9 000 SEK
268Emanuel Josef Margold, burk, H Bahlsens Keksfabrik, Hannover, Tyskland ca 1914.8 500 SEK
269Folke Bensow, bord "Trädgårdsmöbeln Näfverqvarns n:r 10", Näfveqvarns Bruk.60 000 SEK
270Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.6 500 SEK
271Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.38 000 SEK
272Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.38 000 SEK
273Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par, Näfveqvarns Bruk.24 000 SEK
274GÖSTA THORELL, dokumentskåp, gesällstycke av Georg Ryman, Stockholm 1929.Återrop
275Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace.9 000 SEK
276Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.50 000 SEK
277Carl-Einar Borgström, bokstöd, ett par, Ystad metall, Swedish Grace.8 000 SEK
278Carl Malmsten, skrivbord, Swedish Grace, Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping ca 1929.48 000 SEK
279Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.34 000 SEK
280Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.20 000 SEK
281Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns Bruk.20 000 SEK
282TURE RYBERG, tillskrivet, skåp, sannolikt J.E Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala Swedish Grace 1920-30-tal.Återrop
283HARALD LINDER för J L HULTMAN, bordslampa, tenn, Swedish Grace, Uddevalla 1932.Återrop
284SVENSK FORMGIVARE, bord, 2+1 st, Swedish Grace, 1932, Ystad Metall.Återrop
285SWEDISH GRACE, väggarmaturer, ett par, 1930-tal.42 000 SEK
286AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, fåtölj, "Bellman", Nordiska Kompaniet, ca 1929.Återrop
287Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.75 000 SEK
288Carl Malmsten, byrå "Haga", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1920-tal.24 000 SEK
289Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.85 000 SEK
290Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.42 000 SEK
291Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.38 000 SEK
292Axel Einar Hjorth, stolar "Lovö", ett par, Nordiska Kompaniet, 1930.28 000 SEK
293Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
294Axel Einar Hjorth, sannolikt, soffbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.13 000 SEK
295Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.85 000 SEK
296Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.30 000 SEK
297Nils Fougstedt, sannolikt, bordslampa, Firma Svensk Tenn, Stockholm 1928.16 000 SEK
298Estrid Ericson, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1927.26 000 SEK
299Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn.18 000 SEK
300Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.5 000 SEK
301Nils Fougstedt, bord, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal.35 000 SEK