| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 101 | Emile Gallé, flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal. | 7 000 SEK |
| 102 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal. | 9 000 SEK |
| 103 | Emile Gallé, Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend. | 5 000 SEK |
| 104 | Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau. | 17 000 SEK |
| 106 | René Lalique, bordslampa, "Fougères", Frankrike 1920-30-tal, modell 923. | 5 500 SEK |
| 107 | Paolo Venini, & FULVIO BIANCONI, vas "Fazzoletto", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 11 000 SEK |
| 108 | Tyra Lundgren, fåglar, 2 st, Venini, Murano, Italien 1940-50-tal. | 6 000 SEK |
| 109 | Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-60-tal. | 9 500 SEK |
| 110 | Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Murano Italien 1950-60-tal. | 12 000 SEK |
| 111 | Fulvio Bianconi, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 36 000 SEK |
| 112 | Fulvio Bianconi, vas, "a Colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 50 000 SEK |
| 113 | Tapio Wirkkala, vaser, 3 st, Venini, Italien 1987. | 24 000 SEK |
| 114 | Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 12 000 SEK |
| 115 | Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal. | 16 000 SEK |
| 116 | Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal. | 28 000 SEK |
| 117 | Wilhelm Kåge, drakvalpar, 4 st, Gustavsberg 1940-tal. | 40 000 SEK |
| 118 | Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal. | 9 000 SEK |
| 119 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960. | 50 000 SEK |
| 120 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960. | 25 000 SEK |
| 121 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956. | 80 000 SEK |
| 122 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959. | 52 000 SEK |
| 123 | Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958. | 8 000 SEK |
| 124 | Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930. | Återrop |
| 125 | Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957. | 10 000 SEK |
| 126 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal. | 8 500 SEK |
| 127 | Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1945. | 60 000 SEK |
| 128 | Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1940-50-tal. | 20 000 SEK |
| 129 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953. | 16 000 SEK |
| 130 | Stig Lindberg, surrealistisk skulptur, "Trädet och krukan", Gustavsberg 1940-tal. | 19 000 SEK |
| 131 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59. | 55 000 SEK |
| 132 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961. | 45 000 SEK |
| 133 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964. | 32 000 SEK |
| 134 | Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio 1963. | 44 000 SEK |
| 135 | STIG LINDBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio 1961. | Återrop |
| 136 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 42 000 SEK |
| 137 | Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1971-72. | 6 500 SEK |
| 138 | Stig Lindberg, lampfot, Gustavsbergs studio 1970. | 7 500 SEK |
| 139 | Stig Lindberg, schackpjäser, 31 st, Gustavsberg 1970-tal. | 32 000 SEK |
| 140 | STIG LINDBERG, vas, stengods. Gustavsberg studio 1976. | Återrop |
| 141 | Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972. | 4 000 SEK |
| 142 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969. | 30 000 SEK |
| 143 | Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs studio 1971-72. | 6 000 SEK |
| 144 | Stig Lindberg, urna, Gustavsbergs studio 1970. | 10 000 SEK |
| 145 | vaser, 4 st, Gustavsberg studio 1968-73. Delas upp i 3 nummer vid omförsäljning. | Återrop |
| 146 | Stig Lindberg, vaser, 4 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1976-77. | 6 000 SEK |
| 147 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970. | 6 000 SEK |
| 148 | Stig Lindberg, fat, fajans, Gustavsbergs studio 1940-tal, unikt. | 36 000 SEK |
| 149 | Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1954. | 8 500 SEK |
| 150 | Stig Lindberg, vas "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal. | 8 000 SEK |
| 151 | Stig Lindberg, vas, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal. | 9 000 SEK |
| 152 | Stig Lindberg, vas/skulptur, Gustavsbergs studio 1960. | 55 000 SEK |
| 153 | Stig Lindberg, plakett, Gustavsbergs studio 1960-tal. | 3 500 SEK |
| 154 | Stig Lindberg, skålar på fot, 2 st och vas, Gustavsbergs studio 1976-80, den större osignerad. | 10 000 SEK |
| 155 | Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1969. | 6 500 SEK |
| 156 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 13 000 SEK |
| 157 | Stig Lindberg, flaskor, 4 st, Gustavsbergs studio 1972-76. | 24 000 SEK |
| 158 | Stig Lindberg, vas, Gustavsberg studio 1977. | 4 000 SEK |
| 159 | Stig Lindberg, bordslampor, 2 st, snarlika, Gustavsbergs studio 1975-77. | 19 000 SEK |
| 160 | Stig Lindberg, servisdelar, 29 st "Löja", Gustavsberg 1948-62. | 30 000 SEK |
| 161 | Stig Lindberg, reliefer, 6 st ur "Pepparkaksserien", Gustavsbergs studio 1970-tal. | 16 000 SEK |
| 162 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968. | 70 000 SEK |
| 163 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967. | 19 000 SEK |
| 164 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1967,-69,-72. | 22 000 SEK |
| 165 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963. | 36 000 SEK |
| 166 | Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 22 000 SEK |
| 167 | Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976. | 18 000 SEK |
| 168 | Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976. | 18 000 SEK |
| 169 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962. | 34 000 SEK |
| 170 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960. | 18 000 SEK |
| 171 | Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1965. | 75 000 SEK |
| 172 | Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 20 000 SEK |
| 173 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 22 000 SEK |
| 174 | Berndt Friberg, vaser, 5 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 26 000 SEK |
| 175 | Berndt Friberg, vaser, 4 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1973-76. | 28 000 SEK |
| 176 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973. | 13 000 SEK |
| 177 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974. | 9 500 SEK |
| 178 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976. | 15 000 SEK |
| 179 | Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75. | 24 000 SEK |
| 180 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973. | 44 000 SEK |
| 181 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972. | 26 000 SEK |
| 182 | Berndt Friberg, vaser, 2 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal. | 14 000 SEK |
| 183 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952. | 35 000 SEK |
| 184 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952. | 26 000 SEK |
| 185 | Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77. | 9 000 SEK |
| 186 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72. | 5 000 SEK |
| 187 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976. | 28 000 SEK |
| 188 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977. | 16 000 SEK |
| 189 | Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972. | 6 000 SEK |
| 190 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973. | 6 500 SEK |
| 191 | vas och skål, Gustavsbergs studio 1973-75. Delas upp i två med skål och vas i varsitt nummer. | Återrop |
| 192 | Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77. | 6 000 SEK |
| 193 | Anders Bruno Liljefors, vaser, 2 st och skål, Gustavsberg studio ca 1950. | 9 000 SEK |
| 194 | Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950. | 15 000 SEK |
| 195 | Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897. | 18 000 SEK |
| 196 | Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal. | 14 000 SEK |
| 197 | Åke Holm, skulptur, stående dam, Höganäs, sannolikt 1950-tal. | 20 000 SEK |
| 198 | Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal. | 16 000 SEK |
| 199 | Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal. | 11 000 SEK |
| 200 | HERTHA HILLFON, skulptur, 2 delar, egen ateljé, Stockholm. | Återrop |
| 201 | HANS HEDBERG, ägg, tudelat, Biot, Frankrike. | Återrop |