Modern & Nordic Design 591

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101Emile Gallé, flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal.7 000 SEK
102Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal.9 000 SEK
103Emile Gallé, Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend.5 000 SEK
104Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.17 000 SEK
106René Lalique, bordslampa, "Fougères", Frankrike 1920-30-tal, modell 923.5 500 SEK
107Paolo Venini, & FULVIO BIANCONI, vas "Fazzoletto", Venini, Murano, Italien 1950-tal.11 000 SEK
108Tyra Lundgren, fåglar, 2 st, Venini, Murano, Italien 1940-50-tal.6 000 SEK
109Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-60-tal.9 500 SEK
110Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Murano Italien 1950-60-tal.12 000 SEK
111Fulvio Bianconi, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.36 000 SEK
112Fulvio Bianconi, vas, "a Colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal.50 000 SEK
113Tapio Wirkkala, vaser, 3 st, Venini, Italien 1987.24 000 SEK
114Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.12 000 SEK
115Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.16 000 SEK
116Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.28 000 SEK
117Wilhelm Kåge, drakvalpar, 4 st, Gustavsberg 1940-tal.40 000 SEK
118Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.9 000 SEK
119Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.50 000 SEK
120Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960.25 000 SEK
121Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.80 000 SEK
122Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959.52 000 SEK
123Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.8 000 SEK
124Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930.Återrop
125Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957.10 000 SEK
126Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal.8 500 SEK
127Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1945.60 000 SEK
128Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1940-50-tal.20 000 SEK
129Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.16 000 SEK
130Stig Lindberg, surrealistisk skulptur, "Trädet och krukan", Gustavsberg 1940-tal.19 000 SEK
131Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59.55 000 SEK
132Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.45 000 SEK
133Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.32 000 SEK
134Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio 1963.44 000 SEK
135STIG LINDBERG, vas av stengods, Gustavsbergs studio 1961.Återrop
136Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.42 000 SEK
137Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1971-72.6 500 SEK
138Stig Lindberg, lampfot, Gustavsbergs studio 1970.7 500 SEK
139Stig Lindberg, schackpjäser, 31 st, Gustavsberg 1970-tal.32 000 SEK
140STIG LINDBERG, vas, stengods. Gustavsberg studio 1976.Återrop
141Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972.4 000 SEK
142Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.30 000 SEK
143Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs studio 1971-72.6 000 SEK
144Stig Lindberg, urna, Gustavsbergs studio 1970.10 000 SEK
145vaser, 4 st, Gustavsberg studio 1968-73. Delas upp i 3 nummer vid omförsäljning.Återrop
146Stig Lindberg, vaser, 4 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1976-77.6 000 SEK
147Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.6 000 SEK
148Stig Lindberg, fat, fajans, Gustavsbergs studio 1940-tal, unikt.36 000 SEK
149Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1954.8 500 SEK
150Stig Lindberg, vas "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.8 000 SEK
151Stig Lindberg, vas, "Grazia", Gustavsberg 1950-60-tal.9 000 SEK
152Stig Lindberg, vas/skulptur, Gustavsbergs studio 1960.55 000 SEK
153Stig Lindberg, plakett, Gustavsbergs studio 1960-tal.3 500 SEK
154Stig Lindberg, skålar på fot, 2 st och vas, Gustavsbergs studio 1976-80, den större osignerad.10 000 SEK
155Stig Lindberg, fat, Gustavsbergs studio 1969.6 500 SEK
156Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970-tal.13 000 SEK
157Stig Lindberg, flaskor, 4 st, Gustavsbergs studio 1972-76.24 000 SEK
158Stig Lindberg, vas, Gustavsberg studio 1977.4 000 SEK
159Stig Lindberg, bordslampor, 2 st, snarlika, Gustavsbergs studio 1975-77.19 000 SEK
160Stig Lindberg, servisdelar, 29 st "Löja", Gustavsberg 1948-62.30 000 SEK
161Stig Lindberg, reliefer, 6 st ur "Pepparkaksserien", Gustavsbergs studio 1970-tal.16 000 SEK
162Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.70 000 SEK
163Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.19 000 SEK
164Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1967,-69,-72.22 000 SEK
165Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.36 000 SEK
166Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1970-tal.22 000 SEK
167Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976.18 000 SEK
168Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976.18 000 SEK
169Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.34 000 SEK
170Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.18 000 SEK
171Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1965.75 000 SEK
172Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal.20 000 SEK
173Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.22 000 SEK
174Berndt Friberg, vaser, 5 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1970-tal.26 000 SEK
175Berndt Friberg, vaser, 4 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1973-76.28 000 SEK
176Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.13 000 SEK
177Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.9 500 SEK
178Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976.15 000 SEK
179Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75.24 000 SEK
180Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.44 000 SEK
181Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972.26 000 SEK
182Berndt Friberg, vaser, 2 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal.14 000 SEK
183Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.35 000 SEK
184Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952.26 000 SEK
185Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.9 000 SEK
186Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72.5 000 SEK
187Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.28 000 SEK
188Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.16 000 SEK
189Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972.6 000 SEK
190Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.6 500 SEK
191vas och skål, Gustavsbergs studio 1973-75. Delas upp i två med skål och vas i varsitt nummer.Återrop
192Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77.6 000 SEK
193Anders Bruno Liljefors, vaser, 2 st och skål, Gustavsberg studio ca 1950.9 000 SEK
194Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950.15 000 SEK
195Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.18 000 SEK
196Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.14 000 SEK
197Åke Holm, skulptur, stående dam, Höganäs, sannolikt 1950-tal.20 000 SEK
198Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.16 000 SEK
199Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.11 000 SEK
200HERTHA HILLFON, skulptur, 2 delar, egen ateljé, Stockholm.Återrop
201HANS HEDBERG, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.Återrop