Important Spring Sale 609

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
516Auguste Moreau Efter, Flicka med blomsterkorg.26 000 SEK
517Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor.150 000 SEK
518Carl Larsson, Trädgårdsscen från Marstrand.Återrop
519ESAIAS VAN DE VELDE, hans efterföljd, Olja på duk, bär signatur A van der Velde och daterad 1657.Återrop
520Jan van Kessel I, Fruktstilleben.60 000 SEK
521Massimo Stanzione, Madonnan med barnet.Återrop
522Giovanni Bellini Hans ateljé/hans krets, Mary being crowned by Jesus for The Queen of Heavens.140 000 SEK
523Guido Reni Hans efterföljd, St. Filippo Neris vision.Återrop
524Domenico Zampieri Il Domenichino. Hans art, Religiös figurscen.Återrop
525ITALIENSK KONSTNÄR 1700-TAL. Stilleben med frukter, blommor och fågel.28 000 SEK
526Hugo Birger, "Kompositionskiss till 'Grodkungen' ".20 000 SEK
527Francesco Fracanzano Tillskriven, Democritos.50 000 SEK
528Frits Thaulow, Flodkrök.175 000 SEK
529Josef Stoitzner, Alplandskap.170 000 SEK
530ELLEN THESLEFF, olja på duk lagd på papp-pannå, signerad E. Thesleff och daterad 1943.Återrop
531OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL , skulptur, alabaster, osignerad, höjd 51,5 cm.Återrop
532OKÄND KONSTNÄR, Ung flicka, stående.22 000 SEK
533FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).13 000 SEK
534FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).20 500 SEK
535FAT och ASSIETTER, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).6 500 SEK
536Tallrikar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin (1368-1644).2 600 SEK
537Assietter, nio stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).5 500 SEK
538FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
539TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi /Chongzhen, 1600-tal.15 000 SEK
540ASSIETTER, nio stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.17 000 SEK
541VAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1623).32 000 SEK
542VAS, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.55 000 SEK
543TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).17 000 SEK
544SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 500 SEK
545KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 500 SEK
546FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
547TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Johanneummärke.12 000 SEK
548TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
549SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
550TÄRNINGSSKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke och period (1723-35).740 000 SEK
551RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.7 000 SEK
552KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).11 000 SEK
553KOPP, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
554TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.105 000 SEK
555SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och period (1875-1908).26 000 SEK
556GUANYIN, lackerat trä, 16/1700-tal.230 000 SEK
557SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279).4 000 SEK
558BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.12 000 SEK
559INRO, två stycken, lack. Japan, sent 1700 resp 1800-tal.6 000 SEK
560ASK, lack. Japan, 1800-tal.1 000 SEK
561INSATS till SUZURIBAKO, lack. Japan, 1700-tal.2 000 SEK
562SKRIVSET s.k. SUZURIBAKO, lack och pärlemor. Japan, 1700-tal.13 000 SEK
563FAT, sköldpadd och lack. omkring 1800.16 000 SEK
564SKÅL, trä och lack. Signerad 一國齋鯉城. Japan, 1800-tal.6 500 SEK
565SKÅL, keramik. Japan, signerad, 1800-tal.Återrop
566ASK med LOCK, porslin. Mingdynastin, med Wanlis märke och period (1572-1620).125 000 SEK
567FLASKOR, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.42 000 SEK
568TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
569SPEGEL, brons. Handynastin (206 f. Kr. -220 e. Kr.).Återrop
570SPEGEL, brons. Xin-Östra Handynastin (9-220).Återrop
571SPEGEL, brons. Xin, östra Handynastin (9-220).Återrop
572SPEGLAR, två stycken, brons. Tangdynastin (618-907).Återrop
573SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907).4 000 SEK
574SPEGEL, brons. Tangdynastin (618-907).3 000 SEK
575SPEGLAR, fem stycken, brons. Tangdynastin (618-907).6 000 SEK
576PARTI, bronsföremål, fem delar. Bl.a. Handynastin (206 f. Kr - 220 e. Kr.).18 000 SEK
577BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).90 000 SEK
578TARA, förgylld koppar legering. Tibet, 1700-tal eller äldre.32 000 SEK
579BUDDHOR, två stycken, trä och lack. Tibetokinesiska, sent 1800-tal.7 000 SEK
580BUDDHOR, två stycken, kopparlegering. Tibeto-kinesiska, omkring 1900.14 000 SEK
581BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).15 000 SEK
582GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).12 000 SEK
583FIGURIN, brons. Mytologiskt djur, 1600-tal.Återrop
584VIT TARA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal.130 000 SEK
585VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.20 000 SEK
586SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1664-1912).10 000 SEK
587RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.17 000 SEK
588FIGURIN, brons. Qingdynastin, 1700/1800-tal.6 000 SEK
589SKULPTUR, kopparlegering. Tibet, troligen 1700-tal.Återrop
590SKULPTUR, förgylld brons. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
592PENSELSTÄLL, två stycken, brons. Qingdynastin, 1700-tal.5 000 SEK
593PENSELVAS, brons. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke i botten.22 000 SEK
594FIGURIN, brons. Qingdynastin, 16/1700-tal.Återrop
595SKULPTUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.5 500 SEK
596GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1800-tal.7 000 SEK
597BUDDHAI, brons. 1600/1700-tal.Återrop
598SKIVA, täljsten. Sannolikt Handynastin (206 f. Kr-220 e. Kr).Återrop
599DEKORFRAGMENT, sten. Kina, arkaiserande.Återrop
600FIGUR, nefrit. Qingdynastin, troligen 1700-tal.3 000 SEK
601FIGURIN, nefrit. Kina, sen Qingdynasti.4 000 SEK
602FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal.6 000 SEK
603ASK med LOCK, nefrit, sen Qingdynasti.Återrop
604PENSELBAD samt tre OBJEKT, nefrit. Qingdynastin eller äldre.4 300 SEK
605NEFRITOBJEKT, fyra delar, i träram, Qingdynastin Qingdynastin (1644-1912).15 000 SEK
606HANDSPEGEL, cloissonné-emalj, silver, nefrit och ben. Kina, tidigt 1900-tal.11 000 SEK
607FIGURINER, två stycken, nefrit samt hänge med lock, agat. Kina.6 000 SEK
608SOLFJÄDER, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).165 000 SEK
609SNUSFLASKOR, tre stycken, sten, bl.a. agat och nefrit. Kina samt Tibet, sent 1800-tal.9 000 SEK
610SNUSFLASKOR, tre stycken samt FIGURIN, porslin och nefrit. Kina, 18/1900-tal.Återrop
611SKULPTUR, nefrit. Kina.11 000 SEK
612SIGILL, två stycken, sten. Kina, omkring 1900.11 000 SEK
613FIGURIN, soapstone. Sen Qingdynasti.Återrop
614VÄGGVAS , täljsten. Troligen 1700-tal.10 000 SEK
615FIGURIN, bergkristall. Sen Qing dynasti.5 000 SEK
616FIGURIN, bergkristall. Qing dynastin.7 000 SEK