Important Spring Sale 609

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
415Axel Fridell, "Mr. Simmons" (Tidningsläsaren).140 000 SEK
416Helene Schjerfbeck, Historiserande mansporträtt.135 000 SEK
417Frans Schwartz, Spetsknypplerskan.24 000 SEK
418Alexei Alexeiewitsch Harlamoff, Flicka vid kopparkittel.120 000 SEK
419Carl Milles, "Holländsk fiskargubbe".12 000 SEK
420Carl Milles, Vattenbärerska.30 000 SEK
422Johan Niklas Byström Hans ateljé, Uppstigen ur badet.Återrop
423Theodor Lundberg, Sittande ung herde.120 000 SEK
424Carl Milles, Kampen för tillvaron.60 000 SEK
425Olle Hjortzberg, Midsommarblomster.370 000 SEK
426Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor och lila blommor.38 000 SEK
427OLLE HJORTZBERG, olja på masonit, signerad Olle Hjortzberg och daterad 1943.Återrop
428Carl Wilhelmson, "Varvet".540 000 SEK
429ERIK TRYGGELIN, olja på duk, signerad Erik Tryggelin och daterad Hötorget januari 1910.Återrop
430Wilhelm von Gegerfelt, Kajscen från Venedig.40 000 SEK
431CHRISTIAN VON THUM, hans krets, olja på duk.Återrop
432JOHAN HENRIK SCHEFFEL, tillskriven, olja på duk.Återrop
433Pehr Hilleström, "En gåsse tälgt och skurit sig i handen och en flicka förbinder".75 000 SEK
434Pehr Hilleström, "En Qvinna tvättar vid ljus".260 000 SEK
435Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Ponte di Rialto i Venedig".Återrop
436Pierre Joseph Frère Replik, Stockholms slott och Norrström med Mynttorget och Helgeandsholmen i fonden.44 000 SEK
437Marcus Larsson, Seglats vid Kronborgs Slott.32 000 SEK
438MARCUS LARSSON, Olja på duk, signerad M Larson och daterad 1857.Återrop
439OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL, Akvarell.Återrop
440Louis Belanger, Parklandskap med figurer.16 000 SEK
441Trompe l'oeil med karta, spelkort och grafiska blad.18 000 SEK
442Peter Adolf Hall, Sannolikt Greve Axel von Fersen (1755-1810).26 000 SEK
443Jonas Forsslund Tillskriven, Yngling i blå justacorps.20 000 SEK
444OKÄND KONSTÄR 1700-TAL, Paestum, Italien.Återrop
445OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL, Castors och Pollux tempel, Forum Romanum.38 000 SEK
446Eugène Jansson, "Badande pojkar (Sommarbadet)".350 000 SEK
447Gustaf Fjaestad, Rimfrost.400 000 SEK
448BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1913.Återrop
449Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv.160 000 SEK
450Bruno Liljefors, Kungsörnar slår hare.180 000 SEK
451Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap.Återrop
452Bruno Liljefors, Räv och jakthundar.200 000 SEK
453Bruno Liljefors, "Sångtrasten".1 500 000 SEK
454Jan Jansz. van der Stoffe Hans krets, Bataljscener, ett par.40 000 SEK
455Jacob Willemsz. De Wet Tillskriven, Dansen kring guldkalven.Återrop
456Jan Wynants (Wijnants) Tillskriven, Landskap med figurer, boskap och ridande sällskap.22 000 SEK
457Jan van Os, Marinmotiv med holländska fartyg (2).125 000 SEK
458Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, 3 bilder med Madonnan, antika scener.85 000 SEK
459Charles Leickert, Flodlandskap med figurer.24 000 SEK
460APOLLONIO DOMENICHINI, hans krets, olja på duk.Återrop
461ANDREA DEL SARTO,hans efterföljd 15/1600-tal. olja på pannå.Återrop
462Jacob Jordaens Tillskriven, Studiehuvud av äldre man.90 000 SEK
463Dirck Barendsz Hans krets, Människan väntandes på den Yttersta domen.38 000 SEK
464Cornelis Cornelisz van Haarlem Hans art, Ecce Homo.10 000 SEK
465Giovanni Ghisolfi, Ruinlandskap med Jesus och äktenskapsförbryterskan.30 000 SEK
466Anders Zorn, Flickporträtt (Fröken Hjerta?).160 000 SEK
467Louis Lang, Ung kvinna i skogslandskap.Återrop
468OWE ZERGE, olja på duk, signerad Owe Zerge och daterad 1927.60 000 SEK
469Jenny Nyström, Skridskoåkare.Återrop
470Emma Ekwall, Lillans fikastund.Återrop
471Berndt Lindholm, Vägen till Skarvik, Hisingen, Göteborg.32 000 SEK
472Bruno Liljefors, Katt med gröngöling.1 100 000 SEK
473Carl Wilhelmson, "Fiskare".300 000 SEK
474ERNST JOSEPHSON, tusch, oval, osignerad, troligtvis utförd omkring 1889.Återrop
475Olof Sager-Nelson, Nocturne.70 000 SEK
476Bruno Liljefors, "Tjäderlek".350 000 SEK
477Anders Zorn, Porträtt föreställande Ernst Morris Bratt.120 000 SEK
478Carl Holsoe, Interiör med kvinna.50 000 SEK
479Eugène Jansson, "Månskensnatt", motiv från Bastugatan, Södermalm, Stockholm.780 000 SEK
480Nicolas de Largilliere Hans krets, Man med kravatt.12 000 SEK
481MIKAEL DAHL, hans krets, Olja på duk.Återrop
482Giovanni Battista Lampi Hans ateljé, Katarina den Stora (1729-1796).Återrop
483ITALIENSK SKOLA, 16/1700-TAL , Ifigenias offer.18 000 SEK
484ITALIENSK KONSTNÄR, 1600-tal, Sabinskornas bortrövande.Återrop
485Bernardino Luini Hans art, Madonnan med barnet samt S:ta Katarina och S:ta Barbara.175 000 SEK
486HAARLEM SKOLA 1600-TAL, Vanitas med Jesusbarnet.14 000 SEK
487JOHANNES CARRÉ, olja på pannå signerad och daterad 1766.Återrop
488GASPARD DUGHET, tillskriven. Olja på duk.Återrop
489Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.38 000 SEK
490FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, olja på duk.Återrop
491Giulio Cesare Procaccini Hans krets, Madonnan med barnet.35 000 SEK
492Carl Fredrik Hill, "Bäcken".Återrop
493Marie-Louise Ekman, "En dam i ett rum".40 000 SEK
494Roy Lichtenstein, "Imperfect diptych" ur "Imperfect" sviten.220 000 SEK
495Marie-Louise Ekman, "Dam som dammsuger".40 000 SEK
496Lambert Jacobsz, Kung David tillrättavisas av profeten Natan.370 000 SEK
497Albert Edelfelt, "Ung kvinna i grått".Återrop
498Giovanni Paolo Panini, Capriccio med figurer vid romerska ruiner och Konstantinbågen.180 000 SEK
499PG Thelander, "Lejon med blå kub".70 000 SEK
500Gustaf Fjaestad, Kosterbåt på dyningar.45 000 SEK
501James Rosenquist, "Sketch for Horse Blinders".Återrop
502Carl Fredrik Hill, "Röda falaiser" / "Les falaises".4 000 000 SEK
503Bruno Liljefors, Räv överraskar katt.Återrop
504HENRI LOUIS LEVASSEUR, skulptur, signerad. Brons, höjd 99 cm.Återrop
505Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv.130 000 SEK
506Bruno Liljefors, Räv fångad i sax.115 000 SEK
507"Cesare Augusto".34 000 SEK
508Emil Åberg, Landskapsmotiv med metande par.Återrop
509Carl Larsson, "Barn i skogen".1 800 000 SEK
510Aristide Maillol, "Étude pour le monument à Paul Cezanne".160 000 SEK
510AAugust Hagborg, "Fiskare i Torekovs hamn".Återrop
512Richard H. Pettibone, "Andy Warhol, '32 Cans of Campbell's Soup', 1962".1 600 000 SEK
513Bruno Liljefors, "Stövare jagande räv i höstlandskap".Återrop
514Marathonpojken - Ephebe av Marathon.85 000 SEK
515Louis Dejean, Allegorisk figurgrupp.60 000 SEK