Important Spring Sale 609

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829)Stockholm, Empire.45 000 SEK
102BORDSPENDYL, Devaulx a Paris, Frankrike ca år 1800, Empire.30 000 SEK
103BORDSPENDYL, 1800-talets början, empire.Återrop
104BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.10 000 SEK
105BORDSUR, märkt T W Tornberg Stockholm/Médaille Dor Paris, 1800-tal.50 000 SEK
106RAMAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.Återrop
107DOSA, föreställande fältmarskalk Vitgenshtejn, Ryssland, 1800-talets första hälft,10 000 SEK
108URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska.75 000 SEK
109SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
110URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.38 000 SEK
111URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.44 000 SEK
112KNIVAR samt PASTEJKNIV, fyra delar, Älvdalen, 1800-tal.4 500 SEK
113SALTKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800, Sengustavianska.11 000 SEK
114TRÄDGÅRDSURNA. J&C G Bolinder Stockholm No 8. 1800-talets andra hälft.46 000 SEK
115TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, J&C G Bolinder Stockholm No 24.22 000 SEK
117Johan Wilhelm Palmstruch, SVENSK BOTANIK, Johan Wilhelm Palmstruch, 1-11[all published].Återrop
118Peter Ohr I (Öhr) dryckeskanna, silver, Hamburg (verksam 1649-1662), barock.150 000 SEK
119Israel Thelott, dryckeskanna, silver, Augsburg (verksam 1654-1696), barock.50 000 SEK
120Johan Friedrich Straub, miniatyrdryckeskanna, silver, Karlstad (1674-1713).40 000 SEK
121Niclas Fernlöf, dryckeskanna, silver, Karlstad 1742, senbarock.34 000 SEK
122Dryckeskanna, mästarstämpel M, silver, London 1672, Charles II.30 000 SEK
123John Jackson, dryckeskanna, silver, London 1689, William and Mary.44 000 SEK
124John Cory, muggar, ett par, silver, London 1704, Queen Anne.32 000 SEK
125Kalk, silver, oidentifierad mästarstämpel, Österrike-Ungern, 1700-talets mitt, rokoko.14 000 SEK
126Petter Åkerman, konfektskål, silver, Stockholm 1769, rokoko.Återrop
127Konfektskål, silver, oidentifierad mästarstämpel, troligen Wiborg 1762, rokoko.15 000 SEK
128Olof Grubb, brännvinsskål, silver Hudiksvall 1800.10 000 SEK
129Jonas Thomasson Ronander, kuddkarott, silver, Stockholm 1753, rokoko.24 000 SEK
130Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1770, rokoko.Återrop
131Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm, 1772, rokoko.Återrop
132Jonas Thomasson Ronander, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1768, rokoko.11 000 SEK
133Johann Gottfried Hildebrandt (verksam 1743–1778), sockerskrin, silver, Berlin, ca 1740-60, rokoko .Återrop
134Johan Wennerwall, kaffekanna, silver, Göteborg 1759, rokoko.70 000 SEK
135Sven Nyberg, gräddsnäcka, silver, Varberg 1785.Återrop
136Claes Ekman, kaffekanna, silver, Kristinehamn 1774.28 000 SEK
137J. Henrik Frodell, kaffekanna, silver, Stockholm 1797, gustaviansk.12 000 SEK
138Pehr Zethelius, mockakanna/mjölkkanna, Stockholm 1807. Gustaviansk.Återrop
139Johan Fredrik Wildt, kaffekanna, silver, Stockholm 1790, gustaviansk.Återrop
140Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1798, gustaviansk.Återrop
141Anders Lundquist, kaffekanna, silver, Stockholm 1817, empire.Återrop
142Pehr Zethelius, Sockerskrin, silver, Stockholm 1797, gustavianskt.Återrop
142AJacob Lampa, sockerskålar, ett par silver, Stockholm 1778, rokoko.32 000 SEK
143Pehr Zethelius, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1780 och 1781, gustavianska.15 000 SEK
144Mikael Nyberg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1795, Gustavianska.10 000 SEK
145Erik Bengtsson Starin, bägare, silver, Stockholm 1695, karolinsk.125 000 SEK
146Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1742.24 000 SEK
147Lorens Stabeus, bägare, silver, Stockholm 1755.11 000 SEK
148Daniel Lundström, bägare, silver, Stockholm 1784.8 500 SEK
149Paul de Lamerie och David Willaume, ljusstakar, ett par lika, silver, London 1748, George II.Återrop
150Lucas von der Hagen, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1728, senbarock.36 000 SEK
151Swante Striedbeck, ljusstakar, ett par, silver, verksam i Stralsund 1763-1776, rokoko.105 000 SEK
152Stephan Halling, ljusstakar, ett par, silver, Örebro 1775. Rokoko.Återrop
152AAnders Schotte, ljusstakar, ett par, silver, Uddevalla 1777. Rokoko.Återrop
153Pehr Zethelius, kandelabrar för två ljus, ett par, silver, Stockholm 1799, gustavianska.Återrop
154Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793, gustavianska.80 000 SEK
155Ljusstakar, fyra stycken snarlika, silver, 3 av Petter Eneroth, Stockholm , en Michael Barkman, Varberg, gustavianska.60 000 SEK
156Olof Hellbom, ljusstakar, ett par, silver, Stockolm 1798, sengustavianska.32 000 SEK
157Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796, sengustavianska.65 000 SEK
158Isak Sauter, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1772, rokoko.40 000 SEK
159Lorenz Vick, nattljusstakar, ett par, silver, Ulricehamn 1773, rokoko.75 000 SEK
160Pehr Zethelius, bordssurtout, silver, Stockholm 1799, sengustaviansk.Återrop
161Dosa, silver, ostämplad, möjligen Sverige omkring 1700, barock.Återrop
162Sked med kronknopp, silver, ostämplad, Skandinavien 1500-tal.14 000 SEK
163SKED, med kerubknopp, silver, oidentifierad mästarstämpel, troligen Sverige 1500-talets slut, renässans.42 000 SEK
164Sked, silver med dubbel kerubknopp, okänd stockholmsmästare (verksam -1596-1630-), renässans.12 000 SEK
165Albrekt Lockert, sked med dubbel kerubknopp, silver Stockholm (verksam 1623-1653-), barock.18 000 SEK
166Sked, med dubbel kerubknopp, silver, sannolikt Stockholm omkr 1600, omstämplad av Johan Nützel,1705.38 000 SEK
167SKED med fruktknopp, ostämplad, silver, Sverige tidigt 1600-tal, renässans.10 000 SEK
168SKED, med dubbel kerubknopp, silver, Sverige, 1600-tal, renässans.6 500 SEK
169Sked med kerubknopp med fyra huvuden, silver, otydlig mästarstämpel, Skandinavien 1600-tal.10 000 SEK
170Sked med kronknopp, silver, oidentifierade stämplar, Skandinavien 1600-tal.8 000 SEK
171Sked med dubbel kerubknopp, silver, ostämplad, Sverige 1600-talets senare del.6 000 SEK
172Anders Larsson, sked, silver Norrköping (verksam 1636-1670), barock.10 000 SEK
173Resebestick i originalschatull, förgyllt silver, otydlig mästarstämpel, Paris 1798-1809.6 500 SEK
174Dessertbestick, 18 delar, silver och glas, sannolikt Tyskland 1800-tal.5 000 SEK
175Paul Storr, terrin med lock, silver, London 1803, George III.41 000 SEK
176William Allen III, korg, silver, London 1804.7 000 SEK
177Garrard's, skrivställ, silver, London 1827.8 000 SEK
178TIFFANY & CO, karaff, silver, omkring år 1900.6 000 SEK
179Gustav Lindgren, kaffekanna och gräddkanna, silver, S:t Petersburg 1827.9 500 SEK
180Fedor Frolow, brödkorg, silver, Moskva 1838.8 000 SEK
181Fruktkorg, silver, oidentifierad mästare, S:t Petersburg 1861,15 000 SEK
182Bägare med lock, oidentifierad mästare, silver, Moskva 1857.Återrop
183Kåsa, silver, oidentifierad mästare, Moskva 1873.5 000 SEK
184Teglashållare, silver, oidentifierad mästare, S:t Petersburg 1873.42 000 SEK
185Vasily Agafonov sannolikt, dryckeskanna, silver och emalj, Moskva 1899-1908.38 000 SEK
186Orest Kurljukow, brännvinsskål, silver och emalj, Moskva 1908-17.22 000 SEK
187Fedor Rückert, skål, silver och emalj, Moskva, 1899-1908.85 000 SEK
188FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894.50 000 SEK
189Fabergé, dopbestick, 5 delar, silver, Moskva 1899-1908.22 000 SEK
190FABERGÉ, verkmästare Michael Perchin, Vodkakopp silver, S:t Petersburg 1908-17.75 000 SEK
191Guidon, Rémond, Gide et Cie, dosa, guld och emalj, Genève 1792-1801, Louis XVI.32 000 SEK
192Firma Soumin, tillverkarstämpel Ivan S Britzin (Brizyn) cigarettetui, guld och emalj på silver, S:t Petersburg 1908-1917.38 000 SEK
193WA Bolin, Silverjubileumsklocka, silver och onyx, Moskva 1912-1917.Återrop
194Henri de Bary, fickur, silver, sannolikt sent 1600-tal.85 000 SEK
195Markwick, fickur, silver, London troligen sent 1600-tal.11 000 SEK
196Johan Khornman (Kornman), fickur, silver, möjligen Österrike omkring 1700,26 000 SEK
197G Masterman, fickur silver, sent 1700-tal, London.22 000 SEK
198Edward Prior, fickur för den turkiska marknaden, silver, London 1824.12 000 SEK
199Fickur med repeter, guld, ca 1820.28 000 SEK