293
1100737

Knut Fjaestad

(Sverige, 1860-1937)
Knut fjaestad, "sjuårstronen", stabbestol, jugend, sverige 1900-talets början.

"Sjuårstronen", stabbestol, jugend, Sverige 1900-talets början.

Rikt skuren dekor av snöklädda granruskor med mera, på ryggen en skuren gran och medaljong med Knut Fjaestads signum, en skuren spindel. 72 x 83 cm, höjd 116 cm, sitthöjd ca 52,5 cm.

Smärre skador och torrsprickor, en brusten tvärslå på sidan förstärkt på insidan.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

24 038 - 28 846 EUR

Klubbat pris:
320 000 SEK
Tilläggslista

Föremålet belagt med exportrestriktioner/ Export restrictions

Proveniens

Knut Fjaestad, därefter i arv.
Stolen har kommit att kallas "Sjuårstronen" inom familjen då det tog Knut Fjaestad sju år att färdigställa den.

Övrigt

Knut Fjaestad (1860-1937) var en äldre bror till konstnären Gustaf Fjaestad. I hela sitt vuxna liv skulpterade Knut i furu på fria stunder.
Av ursprungligen fem barn i familjen Fjaestad var Knut näst äldst och Gustaf yngst.
Fadern var född i Norge och kom att utbilda sig till skomakare i Paris. Vid återvändandet till Sverige stannade fadern i Stockholm och kom att bli hovskomakare till Drottning Desirée. Skomakeriet hade som mest ett trettiotal anställda.
Knut lät i vuxen ålder köpa en fastighet i Gamla Stan i Stockholm, på Västerlånggatan, där han först bodde samt öppnade syateljé- konfektionsbutik/modebutik.
År 1907 köpte Knut med familj ett hus vid Skärsätra Gård på Lidingö, en 1700-tals fastighet som han sedan renoverade med varsam hand.
På 1920-talet startade Knut Fjaestad en firma för vintillverkning av svenska bär och blev snart Kunglig Hovleverantör. Man gjorde både rödvin och vin av Madeiratyp. Vinet kallades ”Bjälbo-tappning” och tillverkningen var mycket framgångsrik men med andra världskrigets utbrott och därmed påföljande sockerbrist var man tvungen att lägga ned tillverkningen.
Knut Fjaestad blev Lidingö trogen livet ut och bodde kvar i samma hus.
Vid sidan av sitt stora entreprenörskap tycks Knut ha älskat att på lediga stunder skulptera och snida i trä, framför allt i furu.
Knut och brodern Gustaf Fjaestad stod varandra nära, det är svårt att säga vem av bröderna som initialt började att skulptera möblerna i den egenartade, naturalistiska jugendstil som båda bröderna arbetade i.
Den tidigaste kända stabbestolen av Gustaf Fjaestad är daterad 1894 (Bukowskis Moderna katalog 553, katalognr 709, oktober 2009).
Sannolikt var det Gustaf Fjaestad som inspirerade Knut.
Efter år 1907 och flytten till Lidingö fick Knut i alla händelser större möjligheter att med egen verkstad på gården att arbeta med sitt skulpterande, något han fortsatte med livet ut, framför allt i form av möbler i olika slag.
Detta är Knut Fjaestads mästerverk, en tronstol i fullfjädrad jugend, tog honom hela sju år att färdigställa.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69