154
1178470

Antanas Sutkus

(Litauen, Född 1939)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Antanas Sutkus
(Litauen, Född 1939)

"J.P Sartre in Lithuania, Nida, 1965"

Signerad A. Sutkus a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 45,5 x 55,5 cm. Bladstorlek 50 x 59,5 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Antanas Sutkus, "Sartre et Beauvoir Cinq Jours en Lituanie", 2005, avbildad.
Antanas Sutkus, "Retrospective", 2009, avbildad.

I hemlandet Litauen har Antanas Sutkus haft stor, om inte avgörande, betydelse för fotografiets utveckling. Han föddes 1939 och som 30-åring grundade han en intresseorganisation för fotografer, den enda i sitt slag i dåvarande Sovjetunionen.

2001 fick Antanas Sutkus 100 000 kronor från Hasselbladstiftelsen. Pengarna skulle gå till att dokumentera och konservera det enorma arkiv som Antanas Sutkus har byggt upp i Litauen. Över 700 000 bilder från åren 1959-1989.

  • Sutkus är motsvarigheten till vad Christer Strömholm var i Sverige. Han är en guldgruva när det gäller Sovjet- och Östeuropafotografi, berättar Hasse Persson på Hasselblad Center.

Bilderna är tagna under lång tid och oftast i vardagliga miljöer. Motiven är människor, många är barn. En bildsvit visar människor som lyckades överleva koncentrationsläger. En annan filosofen Jean-Paul Sartre när han besökte Litauen 1965.

  • Sutkus har en worldappeal, han talar till människor över hela jordklotet med sitt humanistiska uttryck. Han kommer absolut att få en plats i fotohistorien som en av 1900-talets stora fotografer, tror Hasse Persson. Text Charlotte Ågren, Helsingborgs dagblad, september 2004