Important Spring Sale 633

124 föremål
169. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
219. Petter Wirgman, luktdosa, silver, Göteborg (verksam 1733-1739).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
212. Praktskål med lock, silver 800/1000, Tyskland efter 1888.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
208. Robert Hennell I, coaster, silver, London 1774.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
200. Saltkar, 4 st, silver med blått glas, av GA Jacob Paris 1778.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
239. Sigismund Novsadi d y, sked med kronknopp, Karlskrona 1763.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
178. Simson Ryberg, konfektskål, silver, Stockholm 1781. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
233. Sked med kronknopp, ostämplad. Sverige 1500-talets slut/1600-talets början.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
234. Sked med kulknopp, möjligen Erik Barck (verksam i Västerås 1697-1718).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK