Important Winter Sale 637

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
184Dryckeskanna, silver, sannolikt Danmark 1600-talets andra hälft, omstämplad av Jöns Holmberg, Ängelholm 1762.Tidigare felaktigt katalogiserad som omstämplad av Jöns Holmgren, korrekt ska vara Jöns Holmberg.
258Åkdyna, rölakan, ca 106 x 44 cm, Skåne 1807, sannolikt Skytts härad.sannolikt Skytts härad.
273Matta, antik Anatolisk/Kaukasisk, ca 148-149 x 104,5-110 cm (samt en kortsida med 1-1,5 cm slätväv).Anatolisk/Kaukasisk
282Matta, antik Heris/Bakshaish, ca 633-645 x 321-328,5 cm.Sannolikt en Bakshaish.
321Matta, antik/semiantik Yesd, ca 557-562 x 366,5-370,5 cm.The width is: 366,5-370,5 cm.
591Jenny Nyström, "Jullöpare".Enligt påskrift a tergo betitlad "Jullöpare" och utförd 1946.
607Martin Mijtens d.ä Tillskriven, "Prins Georg av Danmark och Norge" (1653-1708).Tillskriven Martin Meytens dä (1648-1736)
613AAnders Zorn, "Söndagsmorgon".Tillägg Utställningar: Museum Behnhaus Drägerhaus, Lübeck, 15 januari - 15 april 2012, "Anders Zorn - Der schwedische Impressionist", (under titel "Sonntagmorgen") kat. nr 70 (avbildad helsida i katalogen s. 35 och s.164, omskriven s. 40 f.)
735Fåglar (4).Ej examinerade utan ram.
787Fransk skola, tidigt 1800-tal, troligen föreställande Jenny Lind (1820-1887).Troligen föreställande Jenny Lind som Marie i Gaetano Donizettis "Regementets dotter", omkring 1845.

Utdragna föremål

Nr.
630
665
819

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
613AAnders Zorn, "Söndagsmorgon".
755Pierre-Auguste Renoir, "Paysage".